Svetlo na čítanie knihy. Ako ho vybrať, aby bolo zdravé pre oči?

Domů > Magazín o LED svetlách a osvetlenie > Rady a tipy > Svetlo na čítanie knihy. Ako ho vybrať, aby bolo zdravé pre oči?

Zvykli ste si líhať s knihou, pretože sa vám potom lepšie zaspáva? Podľa niektorých štúdií čítanie niekoľko minút pred spaním navodzuje kvalitnejší spánok. Aby ste zároveň neškodili svojim očiam, mali by ste si na husto popísané stránky správne svietiť. Aké by malo byť zdravé svetlo na čítanie? A ktoré čítacie LED lampy sú najvhodnejšie?

Svetlo je pre kvalitu života veľmi dôležité. Sprevádza nás od nepamäti, a to v podobe slnka, ohňa alebo sviečky. S vynálezom elektriny a žiarovky pred viac ako 130 rokmi sme do rúk dostali nástroj, ktorý nám pohodlne predĺži deň. Ruka v ruke s tým prišlo aj ponocovania, ktoré kráti spánok nejednému vášnivému čitateľovi. Ak si pred spaním (alebo namiesto spánku) radšej čítate, mali by ste výberu svetla venovať dostatočnú pozornosť, aby ste si nekazili oči.

books-114467_960_720
Obrázok: Milujete čítanie pred spaním? Vyberte správne svetlo.

Modré versus žlté svetlo

Vhodne vybrané svetlo, ktorým si budete pred zaspávaním svietiť, značne ovplyvní nielen kondíciu vašich očí, ale aj kvalitu spánku. Svetlo, hlavne jeho farba a intenzita, má totiž vplyv na náš biologický rytmus. 

Ten sa označuje aj ako cirkadiánní alebo cirkadiální rytmus. Nejde vlastne o nič iné než o naše biologické hodiny. Inými slovami, čas spánku sa riadi striedaním dňa a noci, so zotmením by sa nám ideálne mali začať zatvárať viečka - lenže po ruke je lampa a dobrá kniha. Ak si rozsvietite, svetlo by malo byť príjemné a nezhoršovať kvalitu spánku.

bed-1846251_960_720

Obrázok: nezhoršujte si kvalitu spánku zlým svetlom.

Výskumy už skôr potvrdili, že zaspávanie a spánok samotný môže zhoršovať modré svetlo. Takzvané studené biele svetlo totiž organizmus prebúdza, takže na čítanie nie je vhodné, na knihu je lepšie svietiť si teplejším čiže žltším svetlom. Modré svetlo môže tiež poškodzovať centrálnu časť sietnice, takzvanú žltú škvrnu. Aj preto je vhodné obmedziť pozeranie do počítača alebo si v ňom aspoň nastaviť farebnú škálu tak, aby potlačila modré spektrum.

Dve hodiny pred zaspaním je lepšie úplne sa modrému svetlu, ktoré vyžarujú mobily, počítače alebo tablety, vyhnúť. Ide totiž o to, že stimuluje aktivitu, pretože podporuje tvorbu hormónu serotonínu, a naopak brzdí tvorbu melatonínu, hormónu, ktorý nás pripravuje na spánok. Čo sa týka osvetlenia pre večerné čítanie, najviac sa ideálu blíži teplé svetlo z LED žiaroviek - dôležité ale je zvoliť dobre jeho farbu i intenzitu.

Farba svetla na čítanie

Farba svetla je pri výbere osvetlenia pre večerné čítanie úplne zásadné. Udáva sa v Kelvinoch (K) a platí, že čím vyššie číslo, tým je svetlo chladnejšie a naopak. Teplejšie a žltšie svetlo sa pohybuje v rozmedzí 2 700 až 3 300 Kelvinov. Táto farba sa hodí do izieb, kde odpočívame alebo relaxujeme, ako je obývačka alebo spálňa.

RBGspektrum

Neutrálne svetlo, ktoré býva označované aj ako denné biele, sa pohybuje v rozmedzí od 4 000 do 5 000 Kelvinov a je dobrou voľbou pre miestnosti, kde chcete zostať bdelými. Príkladom je napríklad pracovňa alebo kuchyňa. Hoci na prípravu jedla, kedy potrebujete naozaj dobre vidieť, môžete zvoliť ešte chladnejší odtieň medzi 5 000 až 6 500 Kelvinov.

Vhodnou voľbou svetla a jeho používaním v dennom a nočnom rytme môžete pozitívne ovplyvniť svoj spánok alebo naopak prebúdzanie. Studené biele svetlo spôsobuje bdelosť, je vhodné si s ním svietiť po ranu, napríklad v kúpeľni. Na čítanie pred spaním ale radšej zvoľte žiarovky s farbou 2 700 Kelvinov a menej.

Riaďte sa ale aj svojimi konkrétnymi potrebami. Niekomu totiž vyhovuje skôr teplý tón svetla, teda svetlo do žlta s hodnotou okolo 3 000 Kelvinov, niekomu zase denné svetlo s farbou okolo 4 000 Kelvinov. Aj preto je výhodné, keď lampička u čitateľského kresla alebo pri posteli umožňuje meniť farbu svetla a je stmievateľná.

Intenzitu svetla regulujte

Pokiaľ bude vaša čitateľská lampička vedieť regulovať intenzitu svetla, bude sa vám s ním oveľa lepšie pracovať a osvetlenie si prispôsobíte svojim aktuálnym potrebám. Intenzitu svetla udávanú v lúmenoch (Lm) si potom budete môcť pohodlne nastaviť.

Na čítanie zvyčajne stačí nižšia intenzita svetla, približne okolo 300 lúmenov. Pre deti je lepšie zvoliť silnejšie svetlo, približne 500 lúmenov," uvádza Lukáš Rymer, odborník na osvetlenie z LED Solution. Slabšie svetlo, ktoré je ale stále príjemné, by nemalo oči kaziť, poškodiť ich môže skôr príliš intenzívne osvetlenie z umelého svetla, ktoré spôsobuje napätie v očiach a únavu.

Lampičky na čítanie dnes spájajú celú radu funkcií, takže okrem nastaviteľnej intenzity svetla sú aj rôzne polohovateľné, otočiteľné a nastaviteľné. Svetlo tak ľahko namierite tam, kam potrebujete. Dbať by ste mali aj na správne umiestnenie lampičky. "Svetlo by na stránky knihy malo dopadať zozadu, prípadne zo strany, nie spredu," odporúča Lukáš Rymer.

3 LED lampičky na čítanie pre rok 2019

Pri výbere lampy na čítanie sa môžete zamerať aj na dizajn. Vedľa čítacieho kresla sa bude dobre vynímať stojacia lampa, zatiaľ čo na nočnom stolíku bude pekne vyzerať stojaca polohovateľná lampa. Tu je niekoľko tipov. 

LED STOLOVÁ LAMPA 9W

Stolná LED lampa s displejom je vhodná predovšetkým na pracovný stôl, ktorý dostatočne osvetlí. Je úsporná a po zapnutí sa ihneď rozsvieti na plný výkon. Príjemné svetlo neunavuje oči ani po dlhšej práci.

 

LED STOLOVÁ LAMPA 6W

Dizajnová moderná LED lampa je polohovateľná a je vybavená nočným stmievačom s premenlivou farebnou škálou. Má tri úrovne jasu. Vydáva príjemné svetlo vhodné pre dlhodobú prácu a neunavuje oči.

 

 

LED STOLOVÁ LAMPA 6W

Aj napriek nízkemu výkonu vyžaruje LED stolná lampa príjemné svetlo, ktoré je dostatočné pre čítanie alebo pre osvetlenie pracovnej plochy. Ihneď nabieha na plný výkon a neunavuje oči ani pri dlhodobej práci.