Vážení zákazníci, radi by sme vás informovali, že počas vianočných sviatkov bude náš e-shop uzavretý v týchto dňoch: 24. - 27. 12. 2024 a 31. 12. 2024 - 1. 1. 2025. Ďakujeme vám za pochopenie a prajeme krásne sviatky!

Ako si zariadiť pracovňu pre efektívny home office

Domů > Blog o LED osvetlenie > Inšpirácia > Ako si zariadiť pracovňu pre efektívny home office

Práca formou home office nie je na Slovensku úplne bežná, no v posledných dňoch sa stala realitou mnohých zamestnancov. Niekomu práca z domu vyhovuje, iný ju znáša ťažko. Ako si nastaviť správny režim a nespadnúť do extrému prokrastinácie alebo workoholizmu?

grove
Obrázok: Na home office dodržujte rovnaké pracovné zvyklosti ako v kancelárii.

KORONAVÍRUS A PRÁCE Z DOMU

Epidémia koronavírusu donútila mnohých zamestnávateľov, aby svojich zamestnancov nechali doma na home office, ak to ich práca umožňuje. Vláda prostredníctvom krízových opatrení zamestnávateľom odporučila, aby v čo najväčšej možnej miere využili prácu na diaľku, ak ju zamestnanci môžu vykonávať v mieste bydliska.

Konferencie sa teda vedú cez video alebo telefón, korešpondencia sa vybavuje cez e-mail a práca sa zadáva cez najrôznejšie pracovné platformy, vďaka ktorým má každý prehľad o deadlinoch a svojich úlohách. 

Práca formou home office rozdelila zamestnancov do dvoch kategórií:

 

  • Zamestnanci s pevnou vôľou - dokážu si deň rozdeliť na pracovný a mimopracovný. Majú pevnú morálku a disciplínu. Nepotrebujú osobný kontakt s kolegami, ktorý im supluje napríklad videokonferencia.
  • Zamestnanci, pre ktorých je pracovať z domu ako za trest - títo ľudia pre prácu potrebujú kontakt s druhými ľuďmi a v domácej pohode sa nedokážu dostať do pracovného tempa. Výsledkom je zlé sústredenie a zhoršené pracovné výsledky.

 

V niektorých profesiách alebo sektoroch, bohužiaľ, práca z domu nie je možná, takže by zamestnávatelia mali ľuďom poskytnúť voľno alebo dovolenku. Práce, ktoré nie sú pre zachovanie činnosti zamestnávateľa nutné, by mali byť obmedzené.

AKO PRACOVAŤ Z DOMU

Pre prácu z domu neexistujú žiadne pevné pravidlá. Nemáte určené, kedy s prácou začať, ani kedy skončiť. Kedy šéfovi vziať telefón a kedy už nedvíhať, koľko času si vyčleniť na obed. Pred odchodom na home office je teda dobré s nadriadeným prebrať, ako bude váš denný režim vyzerať. Určite si:

  • kedy budete na telefóne,
  • kedy sú deadliny pre odovzdávanie úloh,
  • ktoré dni budú konferencie.

Dôležitý je teda pravidelný režim. Veľa ľuďom pomáha, keď prácu z domova berú ako prácu v kancelárii. Napríklad, vstávajú v rovnakom čase, vykonajú rannú hygienu, prezlečú sa do pohodlného oblečenia (nie však do pyžama či teplákov).

Ak ste v práci nútení nosiť spoločenské oblečenie, doma môžete pracovať v niečom pohodlnejšom. Vyhnite sa však pyžame. Rozhodne nezapínajte televíziu s tým, že popri nej vybavíte pár e-mailov. Nepodarí sa vám to.

Deň vopred si do kalendára naplánujte, čo chcete v daný deň stihnúť. Okrem pracovných povinností si zapíšte aj osobné aktivity.

ZARIADENIE DOMÁCEJ PRACOVNE

Aby bola vaša práca z domu čo najefektívnejšia, je potrebné si vytvoriť adekvátne pracovné prostredie.


covid

Ak vám priestorové možnosti bytu neumožňujú vyhradiť si na prácu celú miestnosť, môžete zvoliť napríklad roh v obývacej izbe, ktorý môžete od okolitého diania oddeliť napríklad paravánom alebo regálom.

Do regálu môžete poukladať vaše pracovné pomôcky a je tiež efektívnym miestom pre tlačiarne, skenery alebo inú kancelársku techniku. Náhradné náplne do tlačiarne, káble a iné príslušenstvo môžete uložiť do regálu v úložnom boxe aby ste ich mali v prípade potreby po ruke. Pracovný kútik by ste nemali mať v kuchyni ani v spálni.

Aby ste sa v izbe, v ktorej pracujete, cítili dobre, mali by ste každé dve hodiny vetrať a izbovú teplotu udržiavať medzi 20-22°C.

Teplota na pracovisku môže byť aj vyššia, no domáci priestor neprekurujte. Ak je vám chladno, urobte radšej pár krokov či drepov. Pohyb vám v home office bude chýbať. Trochu sa ponaťahovať je pri sedavej práci vítané.

LED osvetlenie

Osvetlenie je jedným z dôležitých aspektov, ktorý ovplyvňuje našu psychiku a od nej sa odvíjajúce pracovné výkony. Svetlo ovplyvňuje, ako veľmi budete zaťažovať svoje oči, ako budete efektívny a ako veľmi budete bdelí.

Určite siahnite po LED svetlách. Sú drahšie, ale ušetria viac ako polovicu spotreby úspornej žiarovky. Konkurenciu predbehnú tiež v životnosti, ktorá dosahuje aj viac ako 50 000 hodín prevádzky.

Čím menej svetla je v pracovni, tým viac klesá vaša výkonnosť a máte tendenciu robiť chyby. Naopak, ak bude miestnosť až príliš vysvietená, budete sa cítiť ako na púšti. Dôležitá je teda správna kombinácia prirodzeného a umelého svetla.

CENTRÁLNE OSVETLENIE NESMIE CHÝBAŤ

Centrálne osvetlenie by malo byť umiestnené tak, aby rovnomerne osvetľovalo celú miestnosť. V prípade, že má miestnosť veľké rozmery, zvoľte radšej viac svietidiel. Do domácich pracovní sa hodia lustre, ale aj nenápadné LED stropné svietidlá, napríklad bodové alebo podhľadové.

stropni svitidlo 24wObrázok: Centrálne LED svietidlo s možnosťou zmeny bielej farby svetla.

PRACOVNÝ STÔL JEDINE S LAMPOU

Na pracovnom stole by rozhodne nemala chýbať stolová LED lampa. Ak je pracovná doska stola umiestnená pri stene, môžete zvoliť aj nástenný variant osvetlenia. Stolná lampa by na rozdiel od dekoračnej lampičky mala byť ľahko polohovateľná viacerými smermi. Samozrejmosťou je matné tienidlo a nevyčnievajúci zdroj svetla, vďaka čomu vás lampa nebude oslňovať.

Na každú činnosť sa hodí iná intenzita a farba svetla, preto je najvhodnejšie siahnuť po LED lampách so stmievačom. Svetlo z lampy by na stôl malo svietiť zhruba z päťdesiatcentimetrovej výšky.

 69539Obrázok: Teplotu chromatickosti, teda farbu svetla, ľahko prispôsobíte činnosti, ktorú práve vykonávate.

Lampu umiestnite oproti ruke, ktorou píšete, aby ste si netienili. Praváci doľava, ľaváci doprava. V prípade, že pracujete na počítači, namierte svetelné rameno na stranu od monitora, ideálne na stenu za ním. Týmto spôsobom znížite svetelný rozdiel medzi obrazovkou a tmou okolo nej, takže nebudete mať tak rýchlo unavené oči. 

TEPLOTA SVETLA 

Teplota svetla, čiže teplota chromatickosti, sa vyjadruje v jednotkách Kelvin (K) a udáva farbu osvetlenia. Dekoratívne lampy, ktoré majú navodiť pocit relaxácie, majú teplotu 1 900 K, čo môžeme prirovnať k svetlu sviečky.

Klasická žiarovka s teplým žltým svetlom má farebnú teplotu 2 700K. Dennému svetlu najlepšie zodpovedá LED osvetlenie s hodnotou 5 000K, čo je najlepšia teplota pre osvetlenie kancelárií alebo miestností, v ktorých chcete zostať bdelí.

RGBspektrum

Pracovný stôl

Vhodný pracovný stôl by mal mať minimálnu šírku 120cm a hĺbku 80cm. Výška od zeme by mala byť okolo 75cm. Ak z domu pracujete pravidelne, nielen v čase karantény, rozhodne sa oplatí investícia do výškovo nastaviteľného stola, kde môžete striedať polohu sedenia a státia. Pri státí uľavíte trapézovým a šijovým svalom.

Zdravé sedenie

Pri výbere stoličky dbajte na to, koľko hodín práce strávite v sede. Staviť môžete na drahšie, zdravotné stoličky, ktoré sa dynamicky prispôsobia pohybom tela a pritom podporujú chrbtové a sedacie svalstvo.

Lacnejšie ergonomické stoličky umožňujú nastaviť výšku sedenia, sklon sedadla a operadla, výšku opierok rúk a vzdialenosť sedadla od operadla.

Úložné priestory

V pracovni musí byť poriadok, preto je nutné v nej mať dostatok políc alebo skríň, kam môžete dokumenty uložiť. Samozrejmosťou je zásuvkový kontajner pod stolom a organizéry na papiere a písacie potreby.