Vážení zákazníci, radi by sme vás informovali, že počas vianočných sviatkov bude náš e-shop uzavretý v týchto dňoch: 24. - 27. 12. 2024 a 31. 12. 2024 - 1. 1. 2025. Ďakujeme vám za pochopenie a prajeme krásne sviatky!

Nový rok 2021 v novom (5. diel): Kalkulačka osvetlenia alebo ako na svetelný projekt v rodinnom dome či byte

Domů > Blog o LED osvetlenie > Inšpirácia > Kalkulačka osvetlenia alebo ako na svetelný projekt v rodinnom dome či byte

V súčasnej dobe ľudia trávia väčšinu svojho času v interiéri svojho bytu alebo v práci. Pritom vieme, že denné svetlo a priame slnečné lúče ovplyvňujú naše správanie a náladu a sú fyziologicky nevyhnutnými zložkami životného prostredia. Zabezpečenie kvalitných podmienok pre dosiahnutie svetelného komfortu je preto kľúčové pre náš zdravý život.

 123led-kalkulacka-osvetlenia

Obrázok: Na každú činnosť potrebujeme rôzne svetlo.

Správny výber svetiel do bytu a ich rozmiestnenie je veľmi dôležitý pre naše fyzické i psychické zdravie. Najviac to spoznáme na kondícii našich očí. Za biologické pochody v tele, náladu, schopnosť regenerácie, spôsob komunikácie a pracovný výkon môže (ne)vhodné osvetlenie doma, v práci alebo vo verejnom priestore. Určite si teraz vybavíte rôzne prostredia, kde je vám príjemne a kde ste naopak preťažení svetlom, alebo je vám tam nekomfortne a cítite sa čoskoro unavení, pretože ho nemáte dostatok.

Ak rekonštruujete byt alebo staviate rodinný dom, je potrebné si vopred stanoviť, na aký účel budete danú miestnosť využívať a podľa toho vyberať vhodný typ osvetlenia a jeho umiestnenie. Berte do úvahy aj to, ako budú jednotlivé svetlá spoločne pôsobiť a aký dojem chcete, aby vytvárali. Základným kritériom je funkčnosť a technické parametre. Väčšinou sa v obývacích miestnostiach využíva centrálne svietidlo a ďalšie umiestňujeme do jednotlivých zón podľa činností, ktoré tam vykonávame. Dnes už je v ponuke aj tzv. inteligentné osvetlenie, ktoré sa nastavuje pomocou mobilnej aplikácie a dá sa meniť podľa potrieb. Nezabudnite si nechať urobiť výpočet umelého osvetlenia.

Čo je to svetelný projekt a prečo si ho nechať vypracovať?

Svetelný projekt je dokument, ktorý pripravuje projektant pre konkrétny objekt či priestor. Udáva, aká hladina osvetlenia (lx) sa dosiahne s vybranými svietidlami. Skúšajú sa rôzne varianty a počty svietidiel, kým sa nepríde na optimálny pomer. Bez svetelného projektu nemožno tento pomer presne stanoviť, pretože je dôležitý pre optimálny počet, typ a výkon svietidiel. Existujú aj technické normy určujúce priemernú hladinu svetla pre daný typ priestoru.

Vďaka svetelnému projektu môžeme zaistiť, že hladina osvetlenia bude splnená. Projekty sa spracovávajú skôr pre priemyselné, komerčné a verejné priestory. Pre rodinné domy a byty môžete použiť kalkulačku LED osvetlenia.

Ako orientačne vypočítať správne množstvo svetla v domácnosti

Pri zisťovaní správneho množstva svetla vychádzame vždy z veľkosti plochy danej miestnosti, ktorú vynásobíme odporúčaným výkonom osvetlenia.

Osvetlenie kuchyne

V kuchyni potrebujete najlepšie svetlo pri kuchynskej linke, kde varíte a pripravujete pokrmy. Kvalitné a jasné osvetlenie je dôležité pre každú kuchárku alebo kuchára, pretože na ňom záleží, ako bude výsledný pokrm chutiť a či doň dá skutočne to, čo v ňom má byť. Týka sa to najmä korenín, ktoré si pri zlom svetle môžete ľahko spliesť.

Z týchto dôvodov odporúčame LED osvetlenie do kuchyne s pomerným výkonom 5W/m2. Ak máte napríklad kuchyňu s plochou 15 m2, pre zistenie optimálneho množstva svetla vynásobíte týchto 15 m2 odporúčaným pomerným výkonom, tj. 5W/m2. Dohromady teda potrebujete v kuchyni 60-75W LED svetlá.

Celkový potrebný výkon LED osvetlenia v danej miestnosti potom vydelíte počtom svetiel, ktoré mienite do kuchyne nainštalovať. Typy LED svietidiel môžete ľubovoľne kombinovať a skombinovať napríklad centrálne stropné LED svietidlo, osvetlenie kuchynskej linky a bodové LED svetlá tak, aby v súčte dosahovali požadovaný výkon.

 

Svetlá v obývacej izbe

Obývacia izba býva v dnešnej dobe väčšinou multifunkčná miestnosť, v ktorej sa odohrávajú rôzne činnosti. Tomu musí byť prispôsobené množstvo rôznych svietidiel, ktoré potrebujete v jednotlivých zónach. Osvetlenie v obývačke však slúži hlavne na navodenie príjemnej atmosféry pri odpočinkových činnostiach, a len niektorá jej časť je určená na prácu, čítanie alebo iné záľuby, ktoré vyžadujú dobré svetlo.

Do obývačky sa odporúča osvetlenie s pomerným výkonom 4-5W/m2, tj. ak máte obývaciu izbu s plochou 20 m2, budete do nej potrebovať celkovo 75-100W LED osvetlenie. Keby ste chceli mať v obývacej izbe iba 5 LED svetiel, kúpte si LED svietidlá s výkonom 18W. V prípade 10 LED svetiel by sme vám odporučili zvoliť LED svietidlá s výkonom 6-12W. Nainštalovať môžete aj bodové LED svetlá alebo LED pásiky pre vytvorenie špeciálnej atmosféry.

 

Intimita v spálni so správnym osvetlením

Podľa toho, či vám spálňa slúži len na spanie, alebo má táto miestnosť ešte ďalšiu funkciu - obvykle šatník na uloženie oblečenia a na úpravu zovňajšku alebo pracovňa, vyberajte aj potrebné osvetlenie. Zvyčajne sa do spálne odporúčajú LED svetlá s pomerným výkonom 2-3W/m2. Ak máte napríklad spálňu s rozlohou 10 m2, zvoľte LED osvetlenie s výkonom medzi 25 až 35 Wattmi.

Pre jednoduchú orientáciu využite našu kalkulačku

S výpočtom odporúčaných hodnôt pre osvetlenie vašej domácnosti by sme mohli pokračovať detskou izbou, kúpeľňou, v rodinnom dome máte aj ďalšie priestory, ako sú chodby, pracovňa, pivnica, garáž atď.

4_KALKULACKA

Pre orientačný výpočet vám poslúži naša kalkulačka LED svetiel. Bleskovo si na nej sami spočítate, koľko svetla doma potrebujete. Vyberte miestnosť, pre ktorú potrebujete zvoliť správny typ a počet LED svietidiel. Zadajte plochu miestnosti v m2 (dĺžka miestnosti krát šírka miestnosti). Podľa výsledku si potom jednoducho vyberiete LED osvetlenie s potrebným výkonom

Keď si nebudete vedieť rady, zavolajte špecialistovi, ktorý sa vás na všetko potrebné opýta a odporučí vám vhodné riešenie.

Predcházajúce diely serialu Nový rok 2021 v novom: