Nový rok 2021 v novom (2. diel): Rekonštrukcia bývania a nové osvetlenie

Domů > Blog o LED osvetlenie > Inšpirácia > Nový rok 2021 v novom (2. diel): Rekonštrukcia bývania a nové osvetlenie

Kúpili ste si starší byt alebo ste zdedili domček po babičke? Bývate už niekoľko (desiatok) rokov na jednom mieste a chcete zmenu? Kto by si neprial mať krásny moderný domov presne na mieru svojmu životnému štýlu. Možno ste sa aj práve vy dopracovali k rekonštrukcii svojho bývania alebo o nej začínate uvažovať. Na čo by ste nemali zabudnúť?

1

Obrázok: Môže byť rekonštrukcia aj radosť?

Rekonštrukcia v panelovom byte

Ak máte ešte byt so starým umakartovým jadrom, je najvyšší čas na zmenu. Umakart je v byte najmenej 30 rokov, zrejme aj viac, je nevzhľadný a spôsobuje veľa problémov, ktoré nevyrieši nalepenie vodoodolných tapiet ani obkladov. Vo vnútri sa totiž držia plesne a provizórne riešenie je potrebné často obnovovať. Na zbúranie umakartového jadra a vymurovanie nového počítajte s čiastkou najmenej 4 tisíc EUR. Podľa toho, čoho všetkého sa bude rekonštrukcia panelového bytu nakoniec týkať (nové podlahy, nová kuchynská linka atď.), sa môže cena ešte navýšiť.

Ešte pred búraním si dobre premyslite, či chcete zachovať dispozície, alebo chcete zmenou získať viac priestoru v kúpeľni, kam pridáte sprchovací kút, skrinku, kúrenie a pod. V novom jadre budete mať novú elektroinštaláciu. Aby vám zbytočne neťahali káble po miestnostiach, alebo ste nemuseli sekať do nových múrov, vopred si starostlivo rozmyslite, kde presne budete chcieť mať umiestnené zásuvky a svetlá.

V tejto miestnosti máme dva svetelné okruhy - prvý tvoria priame intenzívne stropné svietidlá, druhý nepriame LED osvetlenie v nikách a za zrkadlom. V kúpelni obvykle počítame s vstavanou zrkadlovou skrinkou alebo zrkadlom nad umývadlom, najlepšie s moderným LED náladovým podsvietením.

Jadro nie je len kúpeľňa a záchod, na druhej strane máte tiež kuchyňu, ktorej sa to dotkne rovnakým spôsobom. V tých miestach býva kuchynská linka s pracovnou doskou a spotrebičmi, s ktorými sa predtým nepočítalo. Asi vás už trápilo chýbajúce alebo nevyhovujúce osvetlenie pracovnej plochy. Zamyslite sa nad tým, čo vás v starej kuchyni štve a čo ste si vždy priali mať. Teraz máte príležitosť to zmeniť, všetko si preto zapisujte a poraďte sa s odborníkmi.

Rekonštrukcia rodinného domu

Ak vlastníte starší dom a chcete ho vylepšiť, rekonštrukcia sa môže týkať iba jeho časti, najčastejšie kúpeľne a kuchyne, alebo napríklad vybudovania obytného podkrovia, výmeny kúrenia, elektroinštalácie, výmeny okien a novej fasády. Nezabudnite, že na niektoré práce potrebujete stavebné povolenie, na iné stačí ohlásenie stavby. Obráťte sa so svojimi úmyslami na stavebný úrad a všetko prekonzultujte. 

2

Obrázok: Inštalačné práce

Dôležité sú tiež potrebné financie, aby ste mali úpravy z čoho zaplatiť. Najlepšie sa na rekonštrukciu hodí stavebné sporenie, kde máte možnosť získania výhodného úveru. Vždy počítajte s finančnou rezervou, pretože skoro zakaždým sa objaví nutnosť pripojiť k rekonštrukcii ešte niečo ďalšie. Čím je dom starší, tým viac nemilých prekvapení ukrýva.

Ďalšia otázka, ktorá sa pred začatím rekonštrukcie objaví, je tá, či si najať firmu, alebo sa dohovoriť s kamarátmi a známymi. To je potrebné dobre zvážiť, aby sa vám rekonštrukcia neťahala niekoľko mesiacov alebo ešte dlhšie a nemuseli ste hneď vzápätí práce opravovať. Aj keď sa to spočiatku nezdá, väčšinou sa aj predraží. Odborná firma s vami spíše zmluvu, kde sú uvedené aj termíny dokončenia a pokuty za ich nedodržanie a na vykonané práce vám dá záruku na niekoľko rokov.

Pred rekonštrukciou by ste mali myslieť aj na to, že nebudete mať nejakú dobu prístup k vode, elektrine, doma budú vybúrané múry... Podľa rozsahu prác môže byť váš dom aj niekoľko dní alebo týždňov neobývateľný. Budete si musieť zabezpečiť náhradné ubytovanie, môžete si naplánovať dovolenku alebo pobyt u príbuzných. Počítajte však s ďalšími výdavkami.

Nové osvetlenie zmení atmosféru v dome či byte

Či už vás čaká väčšia rekonštrukcia, alebo chcete len menšiu zmenu, nezabudnite na moderné osvetlenie, ktoré vám prinesie domov novú atmosféru a inú energiu. Pre každý priestor bytu či rodinného domu je vhodný iný typ osvetlenia. Výber vám možno bude komplikovať široká paleta rôznych možností osvetlenia a výmena klasických žiaroviek, ktoré sa prestávajú používať, za iný zdroj.

S príchodom nových zdrojov svetla máte možnosť osvetlenie miestností ďaleko lepšie prispôsobiť svojim potrebám a osvetliť ich úspornejšie. Využite to a pred nákupom si najprv premyslite, kde vlastne žiarivku alebo žiarovku použijete. Správne osvetlenie každej miestnosti vám umožní sústrediť sa na prácu, alebo si užívať voľné chvíle pri sledovaní televízie, pri čítaní, hraní spoločenských hier či leňošení na pohovke so šálkou kávy.

3

Obrázok: Svetlo vytvára atmosféru miestnosti

Čo je potrebné vedieť na začiatok

Začnime so základnými pojmami. Svietidlo je zariadenie, kam inštalujete žiarovku a ktoré obvykle nejako usmerňuje svetlo, to znamená, že svietidlo tieni, odráža, stmieva alebo sa len snaží dobre vyzerať, aby vám nevisela zo stropu holá žiarovka. Je to proste lampa, luster, žiarivka... Naopak svetelný zdroj je spotrebič, ktorý sa inštaluje do svietidla a ktorý vyrába svetlo. Je vhodné nezamieňať si svietidlo a svetelný zdroj.

Účel osvetlenia a miestnosť

Vždy myslite na to, do akej izby alebo miestnosti a z akého dôvodu svetlo potrebujete. Od toho sa potom budú odvíjať konkrétne požiadavky. Iné svetlá potrebujete do obývacej izby, kde sa pozeráte na televíziu, kde si čítate, pletiete šály, staviate modely lietadiel alebo čokoľvek iné.

Iné osvetlenie sa hodí do kúpeľne, iné na chodbu atď. Do každej miestnosti si zaobstaráte iné svietidlá, napríklad do detskej izby nerozbitné, do obývacej izby reprezentatívny luster poskytujúci mäkké a príjemné svetlo, do spálne bodové svetlá... Svietidlá sa členia aj podľa toho, ako sa montujú: stropné prisadené svietidlá, nástenné svietidlá, závesné svietidlá, stojace svietidlá, stolné lampy a podhľadové svietidlá.

Moderné LED osvetlenie

V posledných rokoch pokračuje rozvoj LED žiaroviek, ale sú známe aj ďalšie výskumy v oblasti vplyvu svetla na ľudské zdravie. Pri výbere LED žiaroviek je preto vhodné mať na zreteli aj ďalšie zdravotno - technické požiadavky. Pri výbere LED žiarovky sa orientujte podľa jednoduchého návodu, ktorý má tri body: umiestnenie, množstvo svetla a farebný tón svetla.

TIP: Prejdite si jednotlivé technické parametre svietidiel.

Najviac času trávite v obývacej izbe. Zaobstarajte si preto do tejto miestnosti čo najúspornejší zdroj, pretože sa vám to oplatí, aj keď jeho kúpa bude o niečo drahšia. Môžete použiť LED žiarovku s teplou bielou farbou svetla a silnejším výkonom (nad 12 W). Pre viacramenné lustre postačia nižšie výkony a tvar kompaktnej žiarivky či LED žiarovky podobný sviečkovej žiarovke.

V kuchyni zasa zvyčajne pracujete a jete. Pracovnú časť kuchyne, čo je zvyčajne kuchynská linka, osvetlíte žiarivkovým svietidlom pod skrinkami linky či zaveseným svietidlom. Nad pracovné miesta je možné použiť studenšie odtiene svetla.

Predcházajúce diely serialu Nový rok 2021 v novom: