Môžete spať so zapnutými LED pásikmi?

Domů > Magazín o LED svetlách a osvetlenie > Rady a tipy > Môžete spať so zapnutými LED pásiky?

Čoraz viac ľudí má dnes problémy so zaspávaním, márne túžia po osviežujúcom spánku a mnohí ani nevedia prečo. Poďme sa na to pozrieť bližšie. Vďaka novým informáciám sa vám možno podarí zmeniť situáciu.

V súčasnosti sú čoraz obľúbenejšie LED svetlá, najmä LED pásiky, ktoré si môžete sami ľahko nainštalovať tam, kde ich potrebujete. Je však dobré premyslieť si, na čo je osvetlenie vlastne určené, a podľa toho potom vybrať správny typ.

Obrázok: LED pásiky sú trendy.

Čo sú vlastne LED pásiky?

LED pásik je moderný spôsob osvetlenia interiéru a exteriéru, ktorý má množstvo výhod. Vyžaruje svetlo rovnomerne, má veľmi nízku spotrebu, jeho dĺžku možno prispôsobiť konkrétnym potrebám (LED osvetlenie televízora, pod kuchynskou linkou, v spálni...) a navyše sa pomerne ľahko zapája. LED pásy sa dajú strihať po častiach a možno ich umiestniť presne tam, kde potrebujeme, napríklad na dĺžku skrinky. Ďalšou výhodou je, že LED pásik možno po čase vymeniť za nový. Tieto LED pásiky sú samolepiace a dajú sa ľahko pripevniť na dané miesto.

Existujú rôzne typy LED pásikov s rôznym použitím. Na čo si dať pozor? Predovšetkým na napätie 12V, 24V a 230V. Ďalej na dĺžku pásu, šírku, kvalitu, odolnosť voči vode, svetelný výkon, farbu svetla atď. Vždy je dôležité najprv si ujasniť, na čo sa bude pásik používať, či je to len dizajnový doplnok alebo priame osvetlenie a v akej miestnosti bude.

V tomto článku nás zaujímajú rozdiely medzi LED pásikmi a to, čo sa stane, ak tieto svetlá necháte svietiť celú noc.

Môžete v noci spať so zapnutými LED pásikmi?

Ak vás zaujíma spotreba elektrickej energie a bezpečnosť, odpoveď znie: Áno, so zapnutými LED pásmi môžete v noci spať. Tieto svetlá môžete nechať zapnuté bez toho, aby ste sa čohokoľvek obávali. Spotrebujú menej energie, produkujú menej tepla a nevyhoria. Môžete to vyskúšať - nechajte ich zapnuté niekoľko dní a potom sa ich dotknite. Nemajte obavy, nespálite sa.

Sú tu však aj ďalšie veci, na ktoré sa treba pýtať. Napríklad, aká je úroveň jasu alebo akú farbu má LED pásik, ktorý ste si vybrali, a ako bude toto svetlo ovplyvňovať činnosť, ktorú má osvetľovať. Aj to sa môže líšiť od človeka k človeku, každý je inak citlivý.

Aký vplyv budú mať svetelné LED pásiky na vaše telo, keď budú svietiť v noci?

Denné svetlo vo všeobecnosti riadi cirkadiánny alebo biologický rytmus ľudského tela. Výskum potvrdil, že modré svetlo, typické pre LED osvetlenie, stimuluje aktivitu, pretože podporuje uvoľňovanie serotonínu.

Naopak, potláča melatonín, ktorý vyvoláva spánok, takže s ním môžete mať problémy. Výsledky nedávnych štúdií naznačujú, že melatonín brzdí rast malých nádorov. Zmeny cirkadiánnych rytmov tak môžu viesť k zvýšeniu pravdepodobnosti vzniku niektorých druhov rakoviny.

Obrázok: Farba svetla má vplyv na spánok.

 

To je hlavný rozdiel medzi svetlami LED a bežnými žiarovkami. Zatiaľ čo žiarovky sú ako jediný zdroj umelého svetla plnospektrálne, v LED osvetlení väčšinou chýba červená zložka. Prevláda v nich modré svetlo, takže u ľudí stimuluje tvorbu serotonínu.

Má to pozitívne účinky - menej depresie, menej podráždenia a úzkosti a zvýšenie aktivity. Modré svetlo vďaka svojim vlastnostiam prebúdza ľudí, zvyšuje úroveň ich pozornosti a má dobré účinky na kognitívnu činnosť, čo možno využiť napríklad pri nočnom šoférovaní.

Večer však zvyčajne chceme spať a netúžime po aktivite. Preto je vhodné vypnúť všetky zariadenia a svetlá, ktoré vyžarujú modré svetlo (televízory, počítače, mobilné telefóny a tiež LED svetlá s modrým svetlom), aby sme navodili ospalosť a uľahčili zaspávanie, aby mozog dostal signály, že je večer.

Melatonín a jeho význam pre kvalitný spánok

Zatiaľ čo moderné osvetlenie, ako sú LED pásiky, pridáva do našich domovov estetický nádych a komfort, je dôležité zamyslieť sa nad ich vplyvom na náš spánok a celkové zdravie. Jedným zo zásadných faktorov, ktorý by sme nemali prehliadnuť, je vplyv umelého osvetlenia na produkciu melatonínu v našom tele.

Melatonín, často nazývaný aj „hormónom tmy“, hraje kľúčovú úlohu v regulácii nášho cirkadiánneho rytmu, alebo inak povedané, vnútorných biologických hodín, ktoré ovplyvňujú náš spánkový cyklus. Jeho produkcia sa zvyšuje po zotmení, signalizujúc nášmu telu, že nastal čas na odpočinok. Avšak, expozícia modrému svetlu, ktoré je typické pre mnohé elektronické zariadenia a LED osvetlenie, môže tento proces narušiť.

Modré svetlo potláča produkciu melatonínu, čím môže narušiť náš spánok a negatívne ovplyvniť jeho kvalitu. Práve preto je dôležité byť si vedomý typu a farby svetla, ktorému sme vystavení, najmä v noci. Vo článku na Materasso.sk sa dočítate o tom, ako modré svetlo ovplyvňuje náš spánok a ako ho môžeme regulovať pre lepšiu kvalitu odpočinku.

Preto, pri výbere LED osvetlenia do spálne alebo iných priestorov, kde sa snažíme relaxovať a pripraviť na spánok, by sme mali preferovať osvetlenie s nižším podielom modrého svetla a viac sa sústrediť na teplejšie odtiene, ktoré podporujú vylučovanie melatonínu a tým aj prirodzený spánkový cyklus. Týmto spôsobom nie len zlepšíme kvalitu nášho spánku, ale aj celkové zdravie a pohodu.

Aké farby LED svetiel sú vhodné do spálne

Vysvetlili sme si, že rôzne farby svetla majú na naše telo rôzne účinky a ovplyvňujú naše vnútorné hodiny. Nazýva sa to cirkadiánny rytmus, ktorý je v našom tele prirodzene naprogramovaný denným svetlom.

Narušiť ho môžu dlhé lety a prekročenie časových pásiem alebo používanie modrého svetla v noci. Preto by sme v primeranom čase pred spaním mali začať používať teplé žlté osvetlenie (extra teplé biele alebo amber) a vyhýbať sa modrému svetlu.

Teraz vás pravdepodobne zaujíma, či si môžete nainštalovať obľúbené LED pásiky aj do spálne. Jasné biele svetlá, samozrejme, nie sú vhodné na spánok. Existujú však aj iné farby, ktoré dokážu uvoľniť vašu myseľ a spánok pri svetle je možný. V skutočnosti vám môžu pomôcť rýchlo zaspať.

Obrázok: Použitie LED pásikov v spálni je potrebné premyslieť.

Aké sú najlepšie farby svetiel na noc?

Už vieme, že farba, ktorá najviac ovplyvňuje telo, je spektrum modrej oblasti. V primeranom čase pred spaním by sme teda mali začať používať teplé žlté osvetlenie (amber). Kritériom, ktoré by vás malo zaujímať, je teplota chromatickosti, t. j. či ide o studené alebo teplé svetlo.

Na prácu je potrebná hodnota 4 000 K alebo viac a na odpočinok a relaxáciu sa odporúča hodnota 2 700 K. Pred spaním postačí 2 000 K.

Inými slovami: Ľudia sa na kvalitný spánok najlepšie naladia pri západe slnka. Aká je teda farba zapadajúceho slnka? Červené spektrum. Červená zložka nemá na ľudský organizmus rovnaký účinok ako modrá. Nemá zlý vplyv na naše prirodzené vnútorné hodiny. Ak plánujete inštaláciu svetelných LED pásov v spálni a máte problémy so spánkom, mali by ste sa zamerať na túto farbu. Tlmené svetlá s veľmi teplou bielou sú najlepšie na večer. Ak je to potrebné (napríklad pri deťoch), odporúčame pri zaspávaní nechať svetlá zapnuté na čo najnižšiu intenzitu (ktorú možno regulovať stmievačom) a zvoliť najteplejší odtieň teplej bielej.

Záver

Hovorili sme o tom, že intenzívne svetlo môže vo všeobecnosti poškodiť naše zdravie. O účinkoch svetelného znečistenia a modrého svetla z obrazoviek niet pochýb. V prípade svetelných LED pásov je to však trochu zložitejšie. Niektoré farby môžu dokonca zlepšiť našu relaxáciu prostredníctvom hlbokého a pokojného spánku. 

V moderných domácnostiach sa inštalácia LED pásov stáva trendom. Ich používanie je bezpečné, a ak si vyberiete správnu farbu pre správne miesto, posilnia aj vaše zdravie.