LED osvetlenie do garáže

Domov > Blog o LED osvetlenieInšpirácia > LED osvetlenie do garáže

Garáž je pre mnohých majiteľov domov nielen miestom, kde parkujú svoje auto, bicykle a ďalšie dopravné prostriedky, aby boli v bezpečí, chránené pred nepriazňou počasia a nenechavými zlodejmi. Garáž sa tiež často využíva ako dielňa na drobné opravy nielen vozidiel, ale aj ako sklad náhradných dielov a vecí, ktoré nie sú práve potrebné mať po ruke. Niekedy je to aj telocvičňa, hudobná skúšobňa, sušiareň bielizne, zimovisko rastlín, skrátka priestor, kde sa obyvatelia domu venujú svojim koníčkom a niekedy sa pod rôznymi zámienkami aj schovávajú pred okolitým svetom. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, ide o veľmi využívaný priestor, a preto je dôležité ho mať dobre osvetlený.

 

Obrázok: Osvetlenie vnútri aj zvonku garáže

 

DRUHY OSVETLENIA PRI RÔZNYCH ČINNOSTIACH V

GARÁŽI

Pri samotnom parkovaní vozidla stačí v garáži centrálne osvetlenie, kedy nie je ani taká dôležitá estetická funkcia ako tá praktická. Medzi vhodné svietidlá do garáže patria LED panely. Sú to štýlové svietidlá vyznačujúce sa príjemným svetlom, úspornou prevádzkou a prijateľnou cenou.

Vyberať môžete panely s rôznym druhom uchytenia – vstavané do sadrokartónu, podhľadové do rastrových stropov, prisadené pomocou rámčeka alebo závesné panely na lankách. Sú lacné, spoľahlivé a vyrábajú sa vo veľmi širokej škále prevedení. K ďalším výhodám LED panelov patrí to, že sú ploché a je možné ich inštalovať aj v miestach, kde je malý priestor medzi stropom a otvorenými garážovými bránami, kam sa iné stropné svietidlá nezmestia.

Ďalšou a veľmi efektnou možnosťou osvetlenia garáže je tzv. „nepriame“ osvetlenie pomocou LED pásikov, umiestnených v sadrokartónovom vrecku napríklad po obvode garáže. Toto riešenie pomocou svetla dobre vymedzuje priestor garáže, neoslňuje, je relatívne lacné a vizuálne dobre vyzerá.

Do garáže sa tiež veľmi hodia LED svietidlá s pohybovým čidlom, ktoré svietia len keď je potreba. Nastavíte si interval, počas ktorého má svietiť a intenzitu okolitého svetla, pri ktorej sa má svetlo spínať. To sa rozsvieti v čase príchodu do garáže, kde si v kľude môžete vybrať z auta nákup alebo deti a potom bez problémov opäť zhasne.

Intenzívne osvetlenie potrebujete, keď využívate garáž ako dielňu. V takom prípade využijete ostré, intenzívne osvetlenie aj s možnosťou nastavenia smeru nasvietenia. Práca na aute s otvorenou kapotou, ktorá tieni pracovnú plochu, vyžaduje bočné a bodové osvetlenie. Najlepšie poslúži LED reflektory umiestnené na stojane, ktoré si nastavíte podľa potreby.

 

Obrázok: Na prácu v dielni potrebujete dobre vidieť

 

VOĽBA FAREBNÉHO SPEKTRA SVETLA

Do konkrétnej miestnosti, teda aj do garáže, vyberajte farbu svetla, ktorá je vám najpríjemnejšia a do daného priestoru sa najviac hodí.

Najčastejšie sa stretnete s označením teplá biela, denná alebo neutrálna biela a studená biela. Určenie presnej hodnoty je pri LED dióde ťažké, preto sa väčšinou používa rozmedzie, v ktorom LED dióda svieti. Všeobecne platí, že čím je hodnota v kelvinoch nižšia, tým je svetlo viac do žlta, teda teplejšie. Naopak čím vyššie číslo, tým viac do modra, teda je studenšie.

TEPLOTA SVETLA SA UVÁDI V KELVINOCH (K)

Teplé biele svetlo, najčastejšie 2400 K až 3500 K, je mierne do žlta. Hodí sa do priestorov určených na oddych - do obývacej izby alebo spálne.

Neutrálna teplota svetla, približne 3800 K až 4800 K, je biele svetlo ako pri zatiahnutej oblohe, ktoré je vhodné na vykonávanie pracovnej činnosti, tzn. do kuchyne, detskej alebo študentskej izby, do pracovne aj do garáže. Odporúčame výber teploty svetla 4000 K.

Dennú teplotu svetla, 5000 K až 6500 K, možno odporučiť na svietenie na prácu predovšetkým v prípadoch, keď dochádza ku kombinácii prirodzeného denného svetla a umelého osvetlenia.

Na osvetlenie garáže sa odporúča teplota svetla neutrálna biela 4000 K až denná biela 6500 K.

OCHRANA SVIETIDIEL V GARÁŽI

Väčšina garáží, ktoré sú súčasťou stavby rodinného domčeka, môže používať svietidlá do bežného suchého prostredia, pretože prašnosť a vlhkosť v týchto priestoroch nie je nijako vyššia oproti ostatným častiam domu. Vodítkom pre ich výber je projekt stavby, resp. „Protokol o určení vonkajších vplyvov", ktorý je povinnou súčasťou projektovej dokumentácie a stanovuje požiadavky na krytie nielen svietidiel, ale aj prevedenie ďalších elektrických zariadení v danom priestore, ako sú rozvádzače, zásuvky, vypínače a podobne.

Zvýšené krytie svietidiel v garáži sa napríklad použije, ak je v garáži tzv. podlahový vpust – odpadový kanálik určený napríklad na odtok vody odkvapkávajúci z námrazy na aute, kde v miestnostiach s podlahovým vpustom je možné stanoviť požiadavku na použitie svietidiel vo zvýšenom krytí. Výška krytia (IP) v tomto prípade závisí od toho, či voda len voľne odkvapkáva, alebo strieka.

Aj keď v garáži nie je podlahový vpust, ak sa jedná napríklad o samostatne stojacu nevykurovanú garáž, kde je najmä v zimnom období vyššia vlhkosť a môžu tu vznikať napríklad plesne, kondenzuje tu voda atď., potom opäť použijeme tzv. prachotesné svietidlá, najčastejšie v krytie IP54, IP65 a podobne. Všetko závisí od spomínaného protokolu stanovenia prostredia, a pokiaľ nie je (čo je u starších stavieb bežné), tak na zdravom rozume.

OSVETLENIE MIMO GARÁŽ

Pre bezpečné parkovanie v nočných hodinách je dôležité aj osvetlenie príjazdovej cesty a vjazdu do garáže. Vyberať môžete z nájazdových LED svietidiel na zabudovanie do zeme, svietidlá s pohybovým čidlom, vonkajšie nástenné svietidlá, LED reflektory a ďalšie.

Pokiaľ si s inštaláciou LED osvetlenia neviete rady, neváhajte sa obrátiť na odborníka.