Kupujete úspornú žiarovku? EU predpisuje
Domů > Magazín o LED svetlách a osvetlenie > Novinky > Kupujete úspornú žiarovku? EU predpisuje,
Na označovanie obalov úsporných žiariviek , halogenových žiaroviek alebo LED zdrojov svetla začínajú od 1. September platiť nové pravidlá. To vyplýva z nariadenia Európskej komisie č. 244/2009. Pozrime sa, čo by na obale malo byť.
Jedenou z predpísaných informácií je informácia o príkone. Napríklad. 5W úsporná žiarivka svieti rovnako ako normálna žiarovka 26W. Majú rovnaký svetelný tok. Preto na krabičke nájete údaj 5W = 26W. Označenie 26W je pre ilustráciu na banke klasickej žiarovky.
Jadro a nové informácie pre spotrebiteľa, ktoré musia byť uvedené na obale, je to len svetelný tok v lúmenoch (lm). To znamená, koľko svetla celkom svetelný zdroj vyžaruje vo všetkých smeroch. Jednoducho povedané: ako silno daný zdroj svetla svieti.
Pre porovnanie, klasická 60W žiarovka má svetelný tok 710lm, 15W úsporka 850 lm, 8W LED 470lm. Informácie o príkonu a svetelnému toku, môžu byť uvedené na energetickom štítku. Ak sú uvedené oddelene,sa musí svetelný tok uvádzať na obaloch minimálne dvakrát väčším písmom ako príkon uvedený mimo štítok.
Ďalší údaj , ktorý je na krabičke musí byť ilustrovaný, je životnosť svetelného zdroja v hodinách. Kvalitná žiarivka vydrží svietiť desať tisíc hodín a viac. Rozšírenou informáciou je potom ekvivalent životnosti svetelného zdroja v rokoch vypočítaných na základe priemerných denných 2,7 hodiny prevádzky.
Na obale môže byť názorné porovnanie životnosti žiarovky s rovnakým svetelný tokom. Napríklad. úspornej žiarivky so životnosťou 20.000 hodín počas troch hodín denného svietenia (20 rokov) zodpovedá 20 klasickým žiarovkám, ktoré majú životnosť 1000 hodín.
Medzi základné informácie by nemali chýbať ani počet spínacích cyklov pred predčasnou poruchou svetelného zdroja alebo o teplote chromatičnosti, ktoré určuje farbu svetla (v Kelvin, keď teplé svetlo má menej než 3300K, studené svetlo má 3300K - 5000K a denné svetlo má viac ako 5000K).
Ak svetelný zdroj nemožno stmievať, musí byť na obale upozornenie, že to nie je možné. To bude povinná informácia o tom či svetelný zdroj rozsvieti svetlo postupne alebo ihneď ako žiarovka.
V prípade, ak svetelný zdroj obsahuje rtuť, musí byť uvedené na obale koľko obsahuje rtuti v mg. Údaj o množstve rtuti musia byť doplnené o webovu adresu, na ktorej spotrebiteľ zistí inštrukcie v prípade rozbitia svetelného zdroja s obsahom rtuti.
Povinnou výbavou balenia je tiež energetický štítok. Graficky určuje zatriedenie svetelného zdroja pre použitie v domácnosti na jednu zo siedmich tried energetickej účinnosti. Písmeno "A" je skratka pre "veľmi účinný" a písmeno "G" "menej účinné".
Pre spotrebiteľa sú veľmi dôležité informácie o rozmeroch, prevádzkovej teploty, typ slot (so závitom) alebo napätia (napr. 230 V). Rozmery sú rozhodujúce aby sa svetelný zdroj vošiel do svietidla, označenie druhu závitu je potrebný k tomu, aby bol svetelný zdroj vhodný do pätice vo svietidle, a napätie je rozhodujúce na spôsob pripojenia k sieti.
Ďalšie, čo na obalech svetelných zdrojov nájdete, je výrobca produktu, označenie samotného produktu, krajiny pôvodu, certifikátov a informácie o zneškodňovaní obalov a svetelného zdroja.Žiarivku by ste nemali vyhadzovať do bežného odpadu.
Symbolom CE indikuje, že výrobok je v súlade so smernicami EÚ. Nebudú kupovať výrobky bez tejto značky, nemusia to byť bezpečné výrobky.
Zdroj: Digiweb