Koľko svetla doma potrebujete a ako vybrať správnu farbu osvetlenia
Domů > Blog o LED osvetlenie > Inšpirácia > Koľko svetla doma potrebujete a ako vybrať správnu farbu osvetlenia
Zariaďujete svoj nový dom, rekonštruujete byt a premýšľate, ako spočítať množstvo svetla a ako rozmiestniť svietidlá, aby ste videli všade tak, ako potrebujete. Nechcete si už ničiť oči v šere kvôli zlému osvetleniu. Svetlo, hlavne jeho nedostatok, má vplyv na našu náladu a energiu, čo pociťujeme hlavne v zime a keď je daždivé počasie. Ak sa doma necítite veľmi dobre a neviete prečo, skúste sa zamerať na osvetlenie vášho bytu.
Dobré svetlo na varenie.
Lepšie ako studené biele žiarivky sú v domácnosti určite žiarovky, ktoré vydávajú teplé biele svetlo. Do spálne alebo obývacej izby použite tlmené osvetlenie, ktoré vám umožní príjemnú relaxáciu.
Vhodná je tiež lampa vybavená stmievačom, kde si regulujete intenzitu svetla podľa aktuálnej potreby. Poďme si na túto tému poriadne posvietiť.
Správne množstvo svetla sa dá vypočítať
Vhodné umiestnenie svetiel má vplyv na prúdenie pozitívnej energie. Svetla by malo byť v každej miestnosti tak akurát - nemalo by tam byť príliš šero a na druhej strane by nás svietidlo nemalo ani veľmi oslňovať. V miestnosti býva väčšinou nejaké centrálne osvetlenie - luster v obývacej izbe by mal byť zavesený najlepšie uprostred miestnosti vo voľnom priestore. Z dôvodu bezpečnosti nemá veľký a ťažký luster visieť nad sedacou súpravou.
V spálni, kde je často svetlo umiestnené nad posteľou, vyberte ľahké a nenápadné stropné svietidlo.
Doplnkové miestne osvetlenie (lampičky a bodové svetlá), ktoré osvetľuje miesto, kde čítame a píšeme, kuchynskú linku, kde varíme atď., umožní dobre vidieť na drobnú prácu.
Ďalší typ svetiel zase vytvára zaujímavé efekty, zdôrazňuje umelecké diela a zaujímavé rastliny. Koľko svetla skutočne potrebujeme sa dá vypočítať (do hry pritom vstupujú ešte ďalšie faktory, napr. či je miestnosť svetlá alebo tmavá, pri bielej omietke a svetlom nábytku môžete cca 10% výkonu ubrať, pri tmavej miestnosti zase naopak).
Veľkosť izby a počet lumenov
Aby sme vypočítali potrebné množstvo svetla pre konkrétnu miestnosť, musíme poznať veľkosť priestoru a počet lumenov. Namiesto wattov nájdeme dnes na škatuľke žiarovky údaj svetelný tok v lumenoch. Ak si neviete rady, odborníci vypočítali odporúčané údaje za vás a nájdete ich v normách. Intenzita osvetlenia sa udáva v luxoch.
Potrebná intenzita svetla
Podľa STN má byť intenzita svetla lx (lux) v konkrétnych miestnostiach:
- 500 lx - kuchynská linka
- 300 lx - čítanie, detská izba, herňa, kancelária
- 200 lx - špajza, šatňa, kúpeľňa, toaleta, jedáleň
- 150 lx - schodisko, predsieň so zrkadlami, garáž s dielňou
- 100 lx - komunikačné priestory, chodby, skladisko
- 75 lx - parkovací priestor a garáž
- 50 lx - pivnica
Osvetlenie pracovného stola.
Ako vypočítať potrebné množstvo svetla
Potrebné množstvo svetla = plocha miestnosti v m2 x počet odporúčanej intenzity svetla v priestore v lx (lm)
Vypočítajte lumeny a rozdeľte ich na svietidlá v miestnosti
Vezmite teda počet luxov pre konkrétnu miestnosť a vynásobte počtom štvorcových metrov, dostanete počet lumenov, ktorý potom rozdelíte na jednotlivé svietidlá v izbe, napr. luster a lampy.
Ak sa vám nechce počítať, odporúčané hodnoty nájdete na obľúbených úsporných LED svetlách, napr. pre kuchyňu alebo pracovňu je odporúčané LED osvetlenie s výkonom 4 W/m2, pre obývaciu izbu, detskú izbu, spálňu, kúpeľňu 2 až 3W/m2, pre pivnice a chodby stačí 1 až 2W/m2. Pre vašu predstavu 1W LED žiarovky priemerne zodpovedá svetelnému výkonu 7-9W klasickej žiarovky (čiže 75-100 lumenům).
Ako vybrať správnu farbu svetla
Domov si vždy vyberajte LED žiarovky, ktoré vydávajú skôr teplé svetlo. Sú oveľa lepšie ako studené biele žiarivky, tým by ste sa doma mali snažiť vyhnúť.
Subjektívne sa najčastejšie farba svetla označuje tromi odtieňmi:
- teplá biela,
- denná čiže neutrálna biela
- a studená biela.
Objektívne sa nazýva teplota chromatickosti a meria sa v jednotkách kelvinov. Asi už tušíte, že inú farebnú teplotu zvolíte pre lampičku na pracovnom stole a inú zasa pre svetlo na chodbe.
Svetlo zmení atmosféru v miestnosti.
Teplá biela farba
Teplá biela je popis farby svetla, ktoré sa svojím sfarbením blíži prirodzenému svetlu, ktoré vydáva sviečka alebo oheň, tj. slabo do žlta.
Takéto svetlo vnímame pri východe alebo západe slnka a vyvoláva v nás príjemnú náladu, pohodu a pokoj. Ľudia sa nám v tomto svetle zdajú krajší a atraktívnejší. Takáto farba je vhodná v miestnostiach určených k odpočinku (obývacia izba, detská izba, kúpeľňa, relaxačné miestnosti).
Hodnota v kelvinoch sa udáva v rozmedzí 2800 - 3500K.
Biela farba
Biela farba je označenie neutrálnej farby svetla, ktoré je blízke dennému svetlu. Hodí sa pre základné osvetlenie izieb alebo do miestností, kde sa venujeme práci.
Túto farbu osvetlenia volíme do kúpeľne, na toaletu, do kuchyne, pracovne apod. V zimnom období s nedostatkom denného svetla pôsobí táto farba proti depresiám a zlým náladám. Hodnota tohto svetla v kelvinoch sa pohybuje v rozmedzí 4000 - 5000K.
Studená biela farba
Studená je farba, ktorá nám pripadá svojím zafarbením skôr do modra, svetlo je ostrejšie a často pôsobí menej príjemne, pretože farba je pre väčšinu ľudí oslňujúca. Táto farba máva aj negatívne účinky, pretože môže unavovať oči. Na druhej strane podporuje sústredenie a produktivitu, preto sa využíva pre pracovné priestory. Takýto zdroj svetla je doma vhodný do lustra alebo lampy s tienidlom, ktoré výrazne znižuje oslnenie. Hodnota v kelvinoch sa udáva v rozmedzí 5500 - 6500K.
Najlepšie bude, keď si rôzne svetlá, ich farbu a intenzitu vyskúšate a zistíte, ako sa s nimi budete cítiť a aká atmosféra vám bude príjemná. Dá sa s tým doslova čarovať. Farba svetla zmení odtiene farieb na stenách a nábytku v miestnosti, premení celkové naladenie. Ak sa necítite dobre a neviete prečo, skúste zmeniť farbu svetla.