Ako vymeniť vypínač osvetlenia

Domů > Magazín o LED svetlách a osvetlenie > Rady a tipy > Ako vymeniť vypínač osvetlenia

Raz za čas nastane v každej domácnosti čas na výmenu vypínača. Môže to byť z dôvodu, že zariadenie už doslúžilo (najčastejšie praskne vnútorná pružinka, čiže pierko) alebo z estetických dôvodov, kedy sa menia staré vypínača za modernejšie a lepšie sa hodiace k interiéru.

Výmena vypínača trvá väčšinou len pár minút a nie je to nič zložité. Ak si však na to netrúfate, neváhajte osloviť odborníka. Predsa len sa jedná o prácu s elektrickým prúdom, ktorá môže byť veľmi nebezpečná. S napätím 230V by mala manipulovať len osoba k tomu oprávnená, teda s platnou vyhláškou č. 508/2009 Z. z.

vypínač

Obrázok: Niekedy je potrebné vypínač vymeniť

Na ovládanie LED osvetlenia v byte máte možnosť zvoliť dva druhy vypínačov, na jeden alebo dva obvody, odborne sa nazývajú jedno alebo dvojpólový. Pri jednoobvodovom ide o jedno zapnutie žiarovky alebo iného zdroja svetla, pri dvojobvodovom je v hre aj to, že je svietidlo viacžiarovkové a je rozdelené tak, že môže svietiť jedna alebo druhá polovica resp. obe súčasne.

Na schodiskách a vo veľkých miestnostiach, kde chceme zapínať a vypínať osvetlenie z viacerých miest, sa hodí schodiskový vypínač.

ledsolution-elektrikar

Obrázok: Nehanbite sa zavolať odborníka

Postup pri výmene vypínača

Vždy, keď pracujete so zariadením pod elektrickým prúdom, je potrebné dbať na bezpečnosť. Prvým krokom je teda vypnutie elektrického obvodu. To urobíte tak, že rozsvietite svetlo, ktorého vypínač chcete vymeniť.

V skrini s poistkami nájdete príslušný istič (ak si nie ste istí, vyskúšajte, ktorý istič ovláda daný okruh). Až keď je elektrina vypnutá, môžete začať s odstraňovaním starého vypínača a jeho výmenou.

  1. Najskôr zasuňte plochý skrutkovač, nôž alebo podobný vhodný nástroj medzi kryt a rámček, uvoľnite osku kolísky a odstráňte ju. Počas celej manipulácie s vypínačom buďte veľmi pozorní.
  2. Povoľte skrutky a uvoľnite vodiče. Starý vypínač odstráňte. K tomu je ešte nutné uvoľniť dve skrutky, ktoré držia rámček, ten potom vysuňte a odstráňte.
  3. Zo steny do vypínača vedú v prípade jednopólového vypínača dva vodiče, pri dvojpólovom tri a pri nových elektrických vedeniach dokonca tri až štyri. Jeden z nich je žlto-zelený, to je uzemnenie.
  4. Odfoťte si mobilom, ako boli umiestnené, keby ste si to nezapamätali. Vypínače majú na prívode označenie L - sem pripevníte prívodný drôt (čierny alebo hnedý).
  5. Poškodené konce vodičov (obhorené alebo s poškodenou izoláciou) skráťte pomocou klieští a pomocou zdrhovacích klieští odstráňte izoláciu v dĺžke cca 10mm.
  6. Vezmite si nový vypínač, odstráňte z neho kryt, podobne ako zo starého vypínača, skrutkovačom alebo nožom zatlačte medzi rámček a kryt a zložte ho.
  7. Umiestnite rámček na stenu, aby lícovali otvory na skrutky a utiahnite ich.
  8. Do nového vnútra vypínača uchyťte za hlavičky skrutiek všetky vodiče tak, ako boli upevnené v starom vypínači. Ak pri dvojpólových vypínačoch zameníte vodiče, môžete vyhodiiť istič. Zo steny totiž vedú tri káble, takže opatrnosť je dôležitá. Pokiaľ máte skúšačku, môžete káble pred spätnou montážou prekontrolovať. Pri dvojpolohovom by mali svietiť tie, ktoré dáte každý na jednu stranu vnútrajšku. Zvyšný vodič je nulák, ten necháte uprostred.
  9. V dnešných moderných vypínačoch nahradili skrutky plastové úchytky, do ktorých drôty iba zasuniete a ony sa spoja s vodivou plochou. Skrutky už nemusíte uťahovať.
  10. Teraz môžete nasadiť nový kryt. Výstupky na bokoch musíte zacvaknúť do otvorov v rámčeku - z jednej strany ich teda nasaďte na seba, na druhej strane bok stlačte a nasaďte do rámčeka.
  11. Nakoniec môžete znovu zapnúť istič a vyskúšať, či vypínač funguje, ako má.
  12. Ak sa svietidlo rozsvietilo, je všetko v poriadku a s prácou ste hotoví. Ak sa zablyskne a vyhodí istič, drôty sa vám podarilo prehodiť. Odskrutkujte drôty a dva prehoďte medzi sebou. Proces znova pokračuje nahodením ističa a skúškou zapnutia. Teraz by sa už nemalo nič stať.