Vážení zákazníci, radi by sme vás informovali, že počas vianočných sviatkov bude náš e-shop uzavretý v týchto dňoch: 24. - 27. 12. 2024 a 31. 12. 2024 - 1. 1. 2025. Ďakujeme vám za pochopenie a prajeme krásne sviatky!

Ako vybrať ten správny luster do obývačky

Domů > Blog o LED osvetlenie > Inšpirácia > Ako vybrať ten správny luster do obývačky

Obývacia izba býva v našich domácnostiach tou najreprezentatívnejšou miestnosťou, kam vodíme návštevy a užívame si chvíle voľna s rodinou. Z toho dôvodu jej venujeme najväčšiu pozornosť, aby sme sa my, naši blízki a ďalší ľudia, ktorých do nášho kráľovstva pozveme, cítili dobre.

pokoj

Príjemné osvetlenie obývačky

Štýl obývacej izby

Skôr, než si svoju obývačku zariadite, nechajte sa najskôr inšpirovať a hľadajte svoj vlastný štýl, ktorý vám bude najlepšie vyhovovať. V lifestylových časopisoch, na internete a v showroomoch nájdete veľa príkladov hotových obývacích izieb, kde uvidíte, ako sú spolu jednotlivé prvky skombinované - nábytok, obývacie steny, textilné doplnky, obrazy, kvety a osvetlenie do obývačky. Tak si urobíte predstavu o tom, čo sa vám páči a čo nie.

Ak budete nanovo zariaďovať celú izbu, v prvej fáze sa rozhodnite, či zvolíte osvedčený klasický dizajn bez módnych výstrelkov, ku ktorému patrí pekná pohovka, kreslá a konferenčný stolík, skrinka pod televízor, police na knihy alebo iné dekoratívne predmety, obrazy a ďalšie zariadenia podľa toho, k čomu presne vaša obývačka slúži. V prípade, že máte k dispozícii novostavbu alebo atypický byt, alebo sa vám páči moderný dizajn, zvolíte pravdepodobne minimalizmus, moderné materiály a netradičné usporiadanie.

Keď budete mať jasno v tom, ktorým smerom sa vydáte a ako by ste si svoju obývačku predstavovali, začnite plánovať a hľadať tie správne kúsky, ktoré budú k sebe ladiť.

Osvetlenie ako čerešnička na torte

Výberu svietidiel a osvetlenia do obývačky by ste mali venovať rovnakú pozornosť ako všetkému ostatnému zariadeniu. Ide predsa o to, aby svetlá ladili k vášmu štýlu a aby ste vytvorili tú správnu náladu a atmosféru k tomu, čo práve budete robiť - sledovať televíziu, sedieť s priateľmi pri káve a rozprávať sa, hrať spoločenskú hru, čítať knižku, triediť známky, háčkovať ...

Podľa akých pravidiel vyberať svetlo do obývačky

Pri výbere osvetlenia nezabudnite na niekoľko pravidiel, ktorými by ste sa mali riadiť. Vždy záleží na niekoľkých veciach, ktoré musíme vziať do úvahy.

1.       Design svietidla

Podľa vami zvoleného štýlu vyberajte svetlá, ktoré sa budú hodiť k nábytku a ostatným doplnkom. Do klasickej obývacej izby sa najlepšie hodí zavesený klasický centrálny luster, napríklad krištáľový alebo rustikálny kovaný luster, drevený, ratanový, doplnený lampičkami v rovnakom štýle a veľkou stojacou lampou v blízkosti kresla, ktorá vám posvieti na čítanie, lúštenie krížoviek či pletenie.

Moderný a netradičný interiér si žiada minimalistické a nenápadné svietidlá, napr. stropné a nástenné bodové svetlá či kovové svetelné rampy, ktoré sa dajú natáčať podľa potreby. Dizajn inšpirovaný priemyslom tvoria lustre a lampy z hliníka a rôzne futuristické tvary.

2.       Funkcie svietidla

Okrem farby, materiálu a tvaru by vás malo tiež zaujímať, k akému účelu vám bude konkrétne svietidlo slúžiť, tzn. čo bude osvetľovať. Bude osvetľovať priestor, kde budete s rodinou sedieť a jesť, ako závesný luster, alebo bude znižovať kontrast pri sledovaní televízie, či upozorní návštevu na originálny obraz na stene, ktorý si bude môcť pozorne prezrieť a vychutnať všetky detaily? So svetlom sa dá tiež kúzliť a vytvárať atmosféru, akú si prajete - intímnu, upokojujúcu, príjemnú, rodinnú, radostnú, činorodú ... Podľa toho sa rozhodnite, aké svietidlo a s akou žiarovkou si zaobstaráte. Najlepší variant je kombinácia LED osvetlenia s teplým bielym svetlom.

3.       Intenzita osvetlenia

Svoju úlohu v dobre osvetlenom interiéri hrajú aj farby. Svetlo a tieň môžete využiť na oddelenie miesta, kde sa je a pracuje, od miesta, kde odpočívate a pozeráte televíziu. Zrkadlá, sklá a leštený nábytok odrážajú svetlo, tak na to nezabudnite, aby ste predišli nežiadúcim efektom. Nevhodne umiestnené, oslňujúce alebo naopak nedostatočné svetlo pobyt v miestnosti znepríjemní. Nebojte sa experimentovať so žiarovkami rôznej intenzity alebo farby a meniť tým atmosféru miestnosti.

Centrálny luster ako jediný zdroj svetla nestačí

Vo väčšine obývacích izieb je uprostred miestnosti umiestnené centrálne osvetlenie, ktoré upúta pozornosť na prvý pohľad. Spravidla väčší parádny luster, často krištáľový, osvetľuje celú miestnosť tam, kde sú vysoké stropy, a visí nad stolom (naopak, ťažký luster by nemal z dôvodu bezpečnosti visieť nad pohovkou alebo miestom, kde sedávajú ľudia).

 V miestnostiach s nízkym stropom zvoľte radšej stropné bodové svetlá alebo svetelné rampy, ktoré miestnosť opticky zväčšia. Na správnej veľkosti určite záleží, v prípade nerozhodnosti zvoľte o kúsok väčší luster, malý totiž vo väčšej miestnosti pôsobí disproporčne. Niektoré stropné svietidlá sú na diaľkové ovládanie a možno tiež nastavovať rôzne farebné nasvietenia.

V obývacej izbe sa ale nesleduje len televízia, istotne od nej požadujete rad ďalších funkcií, preto sa neuspokojíte len s hlavným svetlom v strede miestnosti.

Luster môžete skombinovať s ďalšími lampami, nástennými, stojacimi, s otočnými tienidlami, so stmievačom, ktoré si umiestnite a nasmerujete tam, kde práve potrebujete a vytvoríte atmosféru, akú si práve želáte. Ak si nie ste istí, ako svetlá spolu ideálne skombinovať, hľadajte v obchodoch tzv. svetelnú sústavu, ktorá môže byť zložená z dvoch, troch a viacerých svetiel.

Svetlá v spojenom priestore kuchyne s obývačkou

Trošku viac zamyslenia a plánovania budete musieť svetlám venovať v prípade, že máte otvorenú kuchyňu prepojenú s obývacou izbou. Aj keď máte veľký priestor, svietidlá by mali poskytovať nielen dostatok potrebného svetla, ale mali by aj spolu ladiť. Nezabudnite, že v kuchyni potrebujete dobre vidieť na prácu i jedlo, takže kvalitné osvetlenie umiestnite nad pracovnú plochu a dobré svetlo by nemalo chýbať ani nad jedálenským stolom. Skombinovať svetlá v kuchynskej časti s tou obývacou je samozrejmosťou. Ak si neviete rady, obráťte sa na skúseného predajcu alebo architekta.