Všetko o LED trubiciach

Domov > Ako vybrať LED osvetlenie > Výber podľa typu svietidla > Všetko o LED trubiciach

Čo je LED žiarivka?

Je to trubicové svietidlo vyvinuté ako náhrada za fluorescenčné žiarivky. Výmenou žiarivky za LED trubicu ušetríte približne 50% elektrickej energie. LED trubice majú rovnakú päticu G13 ako lineárne žiarivky a možno ich teda priamo nahradiť. LED trubice sú osadené SMD čipmi alebo novo aj rôznymi COB čipmi. LED žiarivky používajú úplne inú technológiu ako tzv. neónky. Vzhľadovo sú veľmi podobné klasickým žiarivkám. Časom však nestrácajú svietivosť tak výrazne ako ich náprotivok, nebzučia ani neblikajú.

LED trubice sa vyrábajú v rovnakých rozmeroch (600mm, 1200mm, 1500mm) a pasujú tak do rovnakých svietidiel. Je však dôležité podotknúť, že LEDky k svojej prevádzke nepoužívajú štartér ani predradník.

LED trubice svietia rôznymi farbami svetla. Vyberať môžete medzi teplou bielou, dennou alebo studenou bielou farbou svetla. Na výber je tiež mliečny alebo číry kryt. Mliečny difúzor robí svetlo príjemnejšie a znižuje oslnivost, číry zase prepúšťa maximum svetla a má tak vyšší svetelný tok.

LED žiarivky vs. klasické žiarivky

Môžeme povedať, že sa jedná o úplne inú technológiu v rovnakom tele. LED žiarivky však nie sú vyrábané zo skla. Nerozbijú sa teda tak ľahko. Neobsahujú tiež jedovaté plyny a efektívnejšie premenia elektrickú energiu na svetlo. Aj spôsob zapojenia môže byť iný. Veľký rozdiel je v uhle svitu. Klasické žiarivky vyžarujú svetlo do všetkých strán a je teda potrebné ho usmerniť, zatiaľ čo diódové žiarivky ho vyžarujú len tam, kam treba. Poďme si porovnať parametre klasických žiariviek s ich LED náhradou.

  LED žiarivka Klasická žiarivka
Cena od 230 Kč od 30 Kč
Životnosť 25 000 - 50 000 hodín 5 000 - 25 000 hodín
Efektivnosť

podľa účinku je reálna spotreba o 5-10% vyššia ako udávaná

spotreba je minimálne o 10-30% vyššia než udávaná
Komfort neobsahujú jedovaté plyny, sklo, neblikajú, časom nestrácajú svietivosť tak zásadne, svietia ihneď a na plný výkon obsahujú fosfor a ortuť, veľmi nebezpečné látky, ľahko sa rozbijú, časom začínajú blikať, bzučať, veľmi rýchlo strácajú svetelný tok, dlho nabiehajú do svojej plnej svietivosti
Materiál plast, hliník sklo, hliník
Aplikácia takmer bez obmedzení, nevadí im nízka teplota, nie sú náchylné na otrasy, nízka poruchovosť náchylné na otrasy, hrozí rozbitie a uvoľnenie nebezpečných látok, pri nízkych teplotách nesvietia alebo veľmi pomaly nabiehajú
Úspora oproti klasickým žiarivkám cca 50% úspornejšie ako vláknové žiarovky
Svetelný tok cca 1800lm, svetlo však nie je potrebné ďalej usmerňovať a časom výrazne neklesá cca 3000lm, časom však výrazne klesá, svetelný tok je vyžarovaný do všetkých strán a je potrebné ho odrážať, čím dochádza k výrazným stratám

Ako vybrať LED trubicu?

Základným údajom je typ trubice. Máte tenkú trubicu T5 alebo štandardnú T8? Ďalším údajom je dĺžka. Najčastejšie rozmery sú 60, 90, 120 a 150cm. Dôležitým parametrom je tiež teplota farby. Väčšina žiariviek svieti bielo, my odporúčame túto farbu zvoliť aj u LED trubíc. Na výber je však tiež studená biela, v niektorých prípadoch i teplá biela.

Ponúkame však 2 rôzne druhy LED trubíc. Každá sa líši spôsobom zapojenia a použitím.

Prvá varianta je s celoplastovým telom, je cenovo veľmi dostupný (od 230Kč) a poskytujeme naňho 3-ročnú záruku. Hodí sa predovšetkým tam, kde sa nesvieti niekoľko hodín v kuse každý deň (nie je tu hliníkový chladič, ktorý by teplo odvádzal od diód), alebo tam, kde je návratnosť investície do LED osvetlenia kratšie ako 3 roky na ktoré sa vzťahuje záruka. Tieto trubice ponúkame v rozmeroch 60, 120 a 150cm. Používajú tzv. ICD zdroj, ktorý má však nižšiu účinnosť, čo v praxi znamená, že budú mať väčší reálny odber než je uvádzaný.

Druhá varianta sa vyznačuje vyšším svetelným tokom, na vrchu tela má hliníkový diel, ktorý slúži na chladenie (odvádza teplo od diód), sú teda vhodné pre dlhodobejšie svietenie. Vďaka použitým materiálom je drahšia (od 349Kč) Majú vysokú účinnosť, reálna spotreba je tak cca o 5% vyššia ako uvádzaná. Aj tento variant je ponúkaný v štandardných rozmeroch, na výber je navyše číry alebo mliečny difúzor.

Ako zapojiť LED trubicu?

Výrobcovia vyrábajú LED trubice s rôznym druhom zapojenia, hoci pätica zostáva rovnaká. Je tiež veľmi dôležité vedieť, aký máte variant. LED trubice môžu mať na jednom konci trubice fázu L, na druhom nulák N. Trubicu tak možno vymeniť po domontované štartéra alebo odpojením elektronického predradníka priamo, za staršiu žiarivku. Pôvodné svietidlo (teleso) určené pre žiarivky je tak potrebné prepojiť alebo zapojiť LED štartér, ktorý prúd premostí.

Nie je možné len vymeniť starú žiarivku za LED, je potrebné demontovať štartér, prípadne tlmivku či elektronický predradník.

Každá LED žiarivka sa môže zapájať iným spôsobom, pri každej trubici by mala byť priložená schéma, keď si neviete rady, prenechajte inštaláciu odborníkom.

Zapojení LED zářivek z obou stran Zapojení LED zářivky z jedné strany
Zapojenie na jednej strane L, na druhej N Zapojenie z jednej strany, na jednom kolíku L, na druhom N

 

LED žiarivkové svietidlá, žiarivkové telesá

Ak nechcete vymýšľať ako inštalovať LED žiarivky, upravovať doterajšie svietidlá pre prevádzku LED trubíc alebo potrebujete iba svietidlo lineárneho typu, vyskúšajte LED žiarivkové svietidlá. Sú dodávané so všetkým príslušenstvom, pripravené na uchytenie a zapojenie. Navyše je možné ich ľubovoľne zapájať za seba do jednej série.

Naopak, ak Vám vyhovuje jednoduchosť a možná budúca výmena LED trubíc, určite sa bude hodiť svietidlo s krytím IP65 určené práve pre LED žiarivky.

Koľko ušetrím?

Pri každom výkonovom variante je orientačná kalkulačka, ktorú môžete využiť na výpočet úspory. Najčastejšie zákazníci nakupujú tieto varianty 60cm 9W, 120cm 18W a 150cm 22W.