Vážení zákazníci, radi by sme vás informovali, že počas vianočných sviatkov bude náš e-shop uzavretý v týchto dňoch: 24. - 27. 12. 2024 a 31. 12. 2024 - 1. 1. 2025. Ďakujeme vám za pochopenie a prajeme krásne sviatky!

Ako vybrať LED pásik

Domov > Ako vybrať LED osvetlenie > Výber podľa typu svietidla > Ako vybrať LED pásik

Poďme teda pekne od začiatku - čo je vlastne LED pásik?

LED pásik je niekoľkovrstvový medený podklad osadený LED diódami. Existuje ich niekoľko rôznych typov a majú rôzne využitie. Na čo si však treba dávať pozor? Predovšetkým na napätie 12V, 24V a 230V. Ďalej na dĺžku pásika, jeho šírku, kvalitu, vodovzdornosť, svetelný výkon, farbu a pod. Vždy je dôležité si najskôr premyslieť účel použitia pásiku. Je to len interiérový doplnok alebo bude slúžiť ako priame osvetlenie? V akej miestnosti sa bude nachádzať? A mnoho ďalších. Poďme si teda väčšinu z nich spoločne zodpovedať. 

Popularita LED pásikov je dlhodobo na vzostupe. Vysvetlenie je jednoduché – sú veľmi vkusným interiérovým doplnkom a viete vďaka nim takpovediac „dostať veľa muziky za málo peňazí“. LED pásiky sú moderným, elegantným a úsporným riešením osvetlenia vo vašej domácnosti (napr. pod kuchynskou linkou, v skrini, na podsvietenie televízie), záhrady (pod pergolou, k bazénu) či auta. Určite poznáte pojem ambientné osvetlenie a s trochou šikovnosti ho môžete mať aj vy. Poďme sa teda spoločne pozrieť kde všade sa LED pásiky používajú a vysvetliť si ich parametre. 

Kam sa hodí LED pásik?

Ak by sme povedali že všade, určite by sme neboli ďaleko od pravdy. Na nejaké konkrétne miesta sa však hodí predsa o čosi viac. Veľkou výhodou LED pásikov sú ich rozmery a zároveň možnosť ich jednoducho prepojiť so snímačmi, ale aj ich diaľkové ovládanie, čím našej domácnosti dodajú nádych modernosti. 

Predstavte si napríklad svoju skriňu na oblečenie. Zo zadnej strany môžete navŕtať dierku na natiahnutie napájacích káblov, LED pásik jednoducho prilepíte na spodnú stranu poličky a pridáte snímač na otvorenie dverí, ktorý svetlo automaticky zapne a vypne. Takto jednoducho získate automaticky sa spúšťajúce svetlo v skrini.

Obdobným spôsobom je možné rozsvietiť i presklenú vitrínu na poháre na víno alebo domácu knižnicu. Akurát len namiesto spínača na dvere použijeme časovač, vďaka čomu sa svetlo automaticky zapne vtedy, keď sa vonku stmieva. Prípadne môžeme použiť spínač a svetlo si zapnúť podľa potreby. Predstavte si ten obdiv vašej návštevy, ktorá doma používa len klasické žiarovky. Tento typ osvetlenia sa často používa za televíziou či sedacou súpravou a navodí vám príjemnú romantickú atmosféru. Farby si môžete meniť podľa nálady. Kam ešte by sa hodil? Do kuchyne, pod konferenčný stolík, na strop, terasu či schodisko.

LED pásiky majú niekoľko dôležitých parametrov

Napätie:

Pásiky majú 3 základné napätia: 12V, 24V a 230V. Základná poučka znie: vyššie napätie zvládnu dlhšie LED pásiky. Inak si musíme dávať pozor hlavne na to, aby sme správne použili výrobcom dodaný transformátor (napájací zdroj). V opačnom prípade môžeme pásik tzv. „odpáliť“. Ak máme viacero LED pásikov naraz, je dobré transformátory s rozličným napätím nezameňovať.

Vodovzdornosť:

Tak, ako v prípade nových telefónov, i pásiky sú vodovzdorné. Sú rozdelené do troch stupňov odolnosti: IP20, IP54 a IP65.

stupeň krytia

Prvý stupeň IP20 nesmie prísť do kontaktu s vodou. Tento typ pásiku by mal byť schovaný v profile (používa sa lišta na LED pásik). Zároveň by sa nemal inštalovať vo vlhkej miestnosti. IP54 je vhodné umiestniť i na viditeľných miestach a je ho možné utrieť vlhkou handričkou. Tento LED pásik môžeme použiť v aute alebo kdekoľvek v domácnosti. Pokiaľ je s hliníkovým profilom, môžeme ho použiť aj v exteriéri. IP65 môžeme použiť na miestach, kde je mokro, ale i tam, kde prší. Môže sa používať aj v exteriéroch.

Príklady použitia:

  • IP20: suché priestory, za televíziou, za sedacou súpravou, v hliníkovom profile kdekoľvek v interiéri, kde nie je vlhko
  • IP54: priestory, v ktorých je pásik vystavený dotyku alebo ho treba utrieť handričkou, kúpeľňa (ak nedochádza ku kontaktu s vodou), vlhké priestory; ak je v hliníkovom profile s difúzorom, môže byť umiestnený aj v exteriéri
  • IP65: interiér a exteriér v kontakte s vodou, nad akváriom, v sprchovom kúte

 

Farba svetla:

O farbe by sa toho dalo napísať naozaj veľa. Len biela farba má štyri základné odtiene.

  • Extra teplá biela (amber) je vhodná do spálne a ráno vám môže pripraviť príjemné prebudenie ako ranné slnko vychádzajú v lete. Niečo také oceníme najmä v zime. Obsahuje nízku zložku modrého spektra.
  • Teplá biela – miestnosti, v ktorých sa odpočíva, typicky obývacia izba, spálňa
  • Denná biela – miestnosti v domácnosti, ako napríklad kúpeľňa, kuchyňa či chodba
  • Studená biela – odporúčame ju v domácnosti nepoužívať. Je vhodná na špecifické účely v priemyselných priestoroch

 

farba sveetla

TIP: Nestačí Vám len jeden teplotný odtieň? Potom tu je CCT technológia pásikov, ktorá má dva typy diód so svietivosťou 2700K a 6500K. Pomocou regulácie sme schopní nastaviť aj hodnotu, ktorá je medzi týmito dvoma.

Pre svoju všestrannosť je veľmi obľúbený RGB LED pásik, u ktorého môžeme meniť farbu, silu a teplotu svetla. Dá sa použiť prakticky všade, pretože si jeho farbu nastavíme podľa spoločenskej udalosti či nálady: návšteva rodičov = teplá biela, romantická večera pri sviečkach = ružová/oranžová (amber), sledovanie hororu = červená. Urobme si svoj život pestrejší a farebnejší. Ako si zapojiť pásik sa dozviete v našom článku.

TIP PRO: Rovnakým spôsobom, ako si môžeme regulovať teplotu a farbu svetla, tak väčšina pásikov umožňuje i nastavenie samotnej sily svetla. Ak by ste potrebovali poradiť, sme tu pre vás na telefónnom čísle +421 949 895 230 alebo na e-mailovej adrese obchod@123led.sk.

 

Podanie farieb

Ra index alebo aj CRI (Color Rendering Index) je užitočný najmä pre náročných, ktorí vyžadujú, aby osvetlená miestnosť vypadala z hľadiska farby čo najvernejšie. Maximálna hodnota Ra indexu je 100. Táto hodnota v jednoduchosti znamená, že farby vecí, na ktoré svietime, budú vypadať úplne rovnako i na dennom svetle. Pre bežného používateľa LED pásiku s hodnotou vyššou ako 80 je dostačujúca. Pokiaľ však chcete dosiahnuť čo najvernejšie podanie farieb (napríklad pri kuchynskej linke), hľadajte tzv. CRI LED pásiky s Ra 90 a viac.

CRI lentilky

U farebných RGB LED pásikov je táto hodnota nepodstatná. Pásikom sa snažíme navodiť inú atmosféru a zmeniť farbu prostredia.

 

Vysvetlenie výkonu LED pásiku

Väčšina ľudí pozná klasickú žiarovku, ktorá má výkon 40 W a dokážeme si predstaviť je svetelný tok. LED pásiky a LED svietidlá sú však výrazne úspornejšie (úspora 90 % nie je výnimkou).

Napríklad LED žiarovka 5,5W E27 má príkon 5,5W, no jej výkon je porovnateľný s klasickou 40W žiarovkou. LED pásiky fungujú na rovnakom princípe. Líšia sa iba v tom, že ich príkon sa udáva v jednotkách na 1 meter. Takže pokiaľ výrobca deklaruje výkon 5W, 10W, 20W, svietivosť bude vyššia než u bežnej žiarovky. Z toho dôvodu odporúčame sa skôr zamerať na lúmeny (lm), v ktorých sa uvádza svietivosť. Pre predstavu uvedieme 5,5W LED žiarovku, ktorá má svietivosť 470lm. Takú svietivosť bude mať približne bežná 40W žiarovka.

LED pásik s príkonom 1 - 5 W/m bude mať hodnoty v rozpätí od 50 do 530lm/m. Z toho dôvodu sa používa na dekoratívne účely, ako napr. osvetlenie skriniek, postele, televízie a orientačné svietenie. Je užitočné si označiť hranu schodov a iné miesta, kde by mohol človek zakopnúť a spadnúť.

Stredná výkonnostná trieda je 5 - 12 W/m, pri ktorej sa svietivosť pohybuje v hodnote 400 až 1105 lm/m. Tieto pásiky sa používajú na nepriame osvetlenia. Môžu nahrádzať bežný luster. Veľkou výhodou je rovnomerné rozloženie svetla v miestnosti a dizajn.

Vyšší príkon 12 - 20 W/m – svietivosť v rozmedzí od 900 až 2300 lm/m. Osvetlenie s vyšším príkonom je vhodné na osvetlenie kuchynskej linky, prípadne pracovného stola a pri výrobe svetiel.

 

Rozloženie diód

Štandardné rozloženie diód je 60 alebo 120 LEDiek na jeden meter. Predstavte si predné svetlá vášho auta. Sú to dva kužele, okolo ktorých je v noci tma. V niektorých častiach sa svetlo prekrýva a v niektorých nie. LED pásiky fungujú na rovnakom princípe. Líšia sa jedine v tom, že namiesto dvoch žiaroviek majú 60 až 120 drobných LEDiek. Ak chceme mať svetlo rovnomerne rozložené a nechceme mať svetelné rozdiely v miestach, zvolíme si 120 LEDkovú variantu.

Rozloženie diód

TIP: Uspokojím sa len s tým najlepším a svetlo musí byť maximálne rovnomerne rozložené. To nie je žiadny problém. COB je revolučná technológia, ktorá spočíva v tom, že LED čipy sú zaliate v luminofóre. Vďaka tomu LED pásik svieti po celej svojej dĺžke v rovnakej intenzite. Za ďalšie, takýto pásik má uhol vyžarovania 180°. Pokiaľ je umiestnený na rovnej stene, bude svietiť rovnomerne do celého priestoru.

 

Economy vs. Premium LED pásiky

Economy vs. Premium

Na náš trh sa dostáva hromada lacných pásikov, najmä z Číny a predávajú sa na pochybných stránkach, kde na prvý pohľad vypadajú ako výhodná kúpa. Nezabúdajme ani na to, že pri kúpe zo zahraničných portálov typu Aliexpress neplatí pri kúpe zákon o dvojročnej záručnej lehote, na ktorý sme na Slovensku zvyknutí.

Na to, aby sa vyrobil lacný pásik, je nutné šetriť na kvalite materiálu alebo je nutné ho použiť v menšom množstve, ako je vhodné, prípadne skombinovať obe tieto možnosti. Tenký podklad pod diódami neodvádza dostatok tepla. Kvôli tomu sú diódy dlhodobo vystavené nevhodným teplotným podmienkam, čo skôr či neskôr vedie k vzniku porúch. Následky šetrenia na samotnom materiáli už nie je potrebné ani uvádzať. V Číne vám to nikto nevyreklamuje. Čo urobíte s pásikom potom? V úvodzovkách ste prišli „len o pár korún“, pretože pásik bol naozaj veľmi lacný. Je to však naozaj tak?

Predstavme si skôr tento scenár. Vymyslíte si skvelé osvetlenie do svojej domácnosti. Potom všetko premeriate a navrhnete do toho najmenšieho detailu. Podarilo sa vám splniť si svoj sen o dokonalom osvetlení.

No a o pol roka môžete všetko vymeniť a začať odznova. Navyše vám nikto nevráti ani cent. Chcete zažiť takýto scenár? Nič podobné sa vám nestane u výrobcu, ktorý sa vám nebojí poskytnúť záručnú lehotu dlhšiu než 2 roky (môžete sa stretnúť so záručnou lehotou dlhou napríklad 3 alebo dokonca aj 5 rokov). V takom prípade máme istotu, že môžeme svojmu LED pásiku dôverovať a na ničom sme nešetrili. Chcete mať krásnu domácnosť pol roka alebo celú dekádu? V LED Solution dbáme na kvalitu. Tak aký pásik so zárukou 3 až 5 rokov sa vám páči?