Vážení zákazníci, radi by sme vás informovali, že počas vianočných sviatkov bude náš e-shop uzavretý v týchto dňoch: 24. - 27. 12. 2024 a 31. 12. 2024 - 1. 1. 2025. Ďakujeme vám za pochopenie a prajeme krásne sviatky!

Ako osvetliť akvárium?

Domů > Magazín o LED svetlách a osvetlenie > Návody > Ako osvetliť akvárium?

Bez osvetlenia sa nezaobíde žiadne akvárium. Svetlo je pre rastliny a živočíchy rovnako dôležité ako voda. Staršie žiarivky sa však môžu postarať o vyšší účet za elektrinu. Moderným, úsporným a bezpečným riešením je LED osvetlenie. Ako funguje a podľa čoho osvetlenie pre akvárium vyberať?

Svetlo je dôležité pre rastliny, rybičky i ďalšie živočíchy v akváriu. Nejde však len o to "nejako" im posvietiť. Voľba svetla, jeho intenzity alebo farby ovplyvňuje, ako dobre sa obyvateľom malej vodnej ríše darí.

Parametre LED osvetlenia pre akvárium

Predovšetkým je potrebné pripomenúť, že LED osvetlenie je v mnohých ohľadoch iné, ako napríklad bežná žiarivka. Líši sa technológiou, spotrebuje oveľa menej energie a vodu v akváriu nezohrieva, čo akvaristi ocenia hlavne v lete. Rovnako ako pri výbere LED žiaroviek pre bežné svietenie, je potrebné držať sa niekoľkých parametrov.

  • Farebná teplota svetla. Udáva, aký farebný tón bude mať vyžarované svetlo. K dispozícii sú 3 odtiene bielej, ktoré sa prelínajú od žltého svetla (teplá biela) cez neutrálne (denná biela) až po studenú bielu (ostré svetlo s modrým nádychom). Viac v článku o farbách svetla.
  • Index podania farieb. Táto hodnota udáva, ako reálne dokáže ľudské oko vnímať farby pod vyžarujúcim svetlom. Denné svetlo má hodnotu 100 - farby sú vtedy najviac reálne. LED osvetlenie má jedno z najreálnejších podaní farieb, dosahuje hodnotu cca 70-90.
  • Svetelný tok. Svetelný tok je hodnota, ktorá charakterizuje intenzitu vydaného svetla zo svietidla. Čím vyššia je táto hodnota, tým je svetlo intenzívnejšie, respektíve viac svieti. Táto hodnota je udávaná v lumenoch (lm).

 

Koľko svetla budete potrebovať?

Teraz poznáte základné parametre LED svietidiel. Poďme si teda spraviť veľmi všeobecný výpočet ako zvoliť správny výkon a svietivosť podľa veľkosti akvária.

Pre rast rastlín je približná hodnota dopadajúceho svetla v akváriu 8000lx.

Pre nás je dôležitá plocha hladiny akvária. Napríklad akvárium s obsahom 128 litrov a rozmerom 80x40x40cm má plochu hladiny 0,32m2 (dĺžka 0,8m x šírka 0,4m = 0,32m2).

Teraz vynásobíme plochu hladiny s požadovanou hladinou osvetlenia, teda 8000x0,32 = 2560lm. Výsledná hodnota je celkový svetelný tok LED svietidiel, ktorému by ste sa mali priblížiť.

Ideálna zostava osvetlenia by tak v tomto prípade obsahovala 3 metre LED pásika 12W/m v tomto pomere:

 

Farba svetla je v akváriu dôležitá

Ryby a rastliny v akváriu vnímajú svetlo inak, preto je potrebné zvoliť ho s ohľadom na ich potreby. Ryby žijúce v čistých plytkých vodách vidia približne rovnaké svetelné spektrum ako človek. Ryby z kalných alebo hlbokých vôd vidia iba čiernobielo alebo nemajú schopnosť vnímať červenú farbu a morské útesové ryby zaregistrujú aj ultrafialové žiarenie.

Ideálnou voľbou je kombinovať LED pásiky s teplým (3200K) a studeným (6000K) svetlom.

Rastliny vnímajú svetlo od modrej farby až po infračervenú farbu. Ak budete svietiť len fialovou žiarivkou, rastlinám sa nebude dariť. Červená zložka svetla podporuje vytváranie chlorofylu, bez ktorého sa rastliny nezaobídu. Modrá, naopak, podporuje silu rastlín. Ideálna vlnová dĺžka je 660nm pri červenej farbe a 440nm pri modrej. Preto sme vyvinuli špeciálny LED pásik pre osvetlenie akvária, ktorý tieto spektrá obsahuje.

Koraly v morských akváriách majú špecifické potreby a v osvetlení by mala byť zdôraznená modrá zložka svetla.

 

Menej alebo viac LED svetla?

Podobne sa líšia aj požiadavky na množstvo svetla. Tmavozeleným rastlinám v akváriu stačí menej svetla, pretože majú dostatok chlorofylu, no svetlozelené rastliny vyžadujú viac svetla, pretože majú chlorofylu menej.

Pre správny vývoj rastlín je dôležitá aj dĺžka svitu. Väčšina akváriových rastlín a živočíchov, či už pre sladkovodné alebo morské akvária, pochádza z trópov, kde sa dĺžka dňa nemení s ročným obdobím tak významne ako u nás. Preto je dobré nastaviť dĺžku svietenia na 12 hodín, o čo sa pohodlne postará programovateľný časovač.

 

Výhody LED osvetlenia akvária

LED svetelné pásiky šetria energiu, čo platí o LED osvetlení všeobecne. Ak budete rybičkám svietiť potrebných 12 hodín denne, bude rozdiel v platbách oproti inému osvetleniu výrazný. Nízke napájacie napätie je zároveň pre akvaristiku bezpečnejšie.

Ďalšou výhodou je, že LED diódy neohrievajú vodu. Pokiaľ ide o reguláciu svetla, aj tá je jednoduchá za pomoci stmievača. Pre rastliny, rybičky aj ďalšie akváriové živočíchy tak môžete ľahko nastaviť optimálne svetelné podmienky. Keď chcete, aby rastliny rástli, intenzitu svetla zvýšite a naopak. Nastaviť si môžete denné aj nočné (modré) svietenie, čo simuluje mesačné svetlo.

 

Nevýhody LED osvetlenia akvária

Aj LED osvetlenie má svoje nevýhody, s ktorými treba počítať. Niektoré náročnejšie vodné rastliny môžu zo začiatku na zmenu svetelného spektra reagovať bielym povlakom na listoch, ktorý však časom zmizne.

Aj keď sú obstarávacie náklady LED pásikov relatívne nízke, k ich inštalácii budete potrebovať ďalšie komponenty. Hodiť sa budú tiež elektrotechnické znalosti.

 

Čo je potrebné pre LED osvetlenie akvária?

Osvetlenie akvária pomocou LED pásikov je stále populárnejšie. Výhody totiž prevažujú nad nevýhodami, toto riešenie je nenáročné na údržbu, má dlhú životnosť a nízku spotrebu. Pre realizáciu LED osvetlenia akvária budete potrebovať nasledujúce komponenty:

 

LED pásik

Vyvinuli sme špeciálny LED pásik určený pre akváriové ekosystémy. Obsahuje modré a červené svetlo ideálne pre rast rastlín a vitalitu akváriových živočíchov. Pretože tieto spektrá nevyžarujú príliš viditeľného svetla, odporúčame pásik kombinovať s jednofarebnými pásikmi. Ideálne je kombinovať teplé a studené svetlo v pomere 50/50.

 

Hliníkový profil

LED pásiky je potrebné nalepiť do hliníkového profilu. Ten nielenže chráni pásik pred vonkajšími vplyvmi, ale odvádza tiež teplotu, čo má pozitívny vplyv na jeho životnosť. Pásik nad akváriom bude vystavený vlhkosti a možno aj striekajúcej vode, preto odporúčame zvoliť vodeodolný profil s čírym difúzorom, ktorý prepustí maximum svetla. Profil možno ľahko prilepiť alebo uchytiť pomocou držiakov.

 

Napájacie trafo a stmievač

Pretože LED pásiky používajú napájacie napätie 12V, je potrebné napätie 230V zo siete zredukovať. K tomu slúži napájací zdroj, čiže trafo. Z našej ponuky vám odporúčame vybrať vodeodolný napájací zdroj.

Ak cítite potrebu regulovať svit LED pásikov, je možné jednoducho do zostavy pridať stmievač. V ponuke nájdete jednoduché manuálne, ale aj programovateľný stmievač, s ktorým môžete vášmu akváriu jednoducho nasimulovať východ a západ slnka.

 

Zapojenie nechajte na odborníka

Aj keď si v oblasti elektrotechniky dôverujete, je lepšie prenechať zapojenie LED osvetlenia pre akvárium odborníkovi. Ten sa bude riadiť štátnou normou STN EN 60 529 - predpisom, ktorý špecifikuje stupeň krytia elektrických zariadení.

Obozretne zvoľte "stupeň krytia", ktoré bude osvetlenie mať. Osvetlenie nad akváriom by malo mať minimálny stupeň krytia IP54. Pre LED osvetlenie pod hladinu je nutné krytie IP68.

 

Máte otázku k akvaristike?

Otázky ohľadom rybičiek a akvaristiky prosím nesmerujte na našu spoločnosť, ale na obchody pre ňu určené alebo na odborné fóra.