Ako na zapojenie jednotlivých svietidiel v domácnosti
Domů > Magazín o LED svetlách a osvetlenie > Rady a tipy > Ako na zapojenie jednotlivých svietidiel v domácnosti
Potrebujete alebo chcete vymeniť svetlo v domácnosti a neviete, či to zvládnete sami, alebo radšej zavoláte elektrikára? V tomto článku vám prinášame základné informácie o tom, ako si s touto úlohou čo najlepšie poradiť, aby ste sa mohli správne rozhodnúť.
Obrázok: Nové osvetlenie vytvorí inú atmosféru
V prvom rade myslite na bezpečnosť
Pri práci s elektrickým prúdom musí byť bezpečnosť na prvom mieste. Vlastne už pri nákupe svietidla voľte také, ktoré je určené do prostredia, kde ho potrebujete umiestniť. To znamená, že každé svietidlo má svoje miesto použitia (nástennú lampu do interiéru nemôžete použiť ako vonkajšie LED svetlo na fasádu a podobne).
Zapájanie svietidiel vykonávajte vždy pri vypnutom elektrickom prúde. Pred inštaláciou svietidla vypnite príslušný istič. Ak si nie ste istí, ktorý istič patrí danému svetelnému okruhu, vypnite všetky ističe naraz pomocou hlavného ističa.
Manipulácia s elektrickým prúdom môže byť nebezpečná, s napätím 230V by mala manipulovať len osoba k tomu oprávnená, teda s platnou vyhláškou č. 508/2009 Z. z. Ak si na odbornú prácu s odhalenými elektrickými vodičmi netrúfate, obráťte sa radšej na elektrikára.
Obrázok: Nezabudnite na správne náradie
Farby vodičov vás navedú
Ak ste sa uistili, že je elektrina bezpečne vypnutá, môžete sa pustiť do samotnej inštalácie svetla. Bude potrebné prepojiť vodiče, ktoré vedú zo steny, s tými, ktoré sú súčasťou svietidla.
Keď sa chystáte inštalovať luster či nástenné LED svietidlo do novostavby či nového bytu, nebudete mať žiadny veľký problém. Pri nových elektrických rozvodoch je situácia prehľadnejšia.
Podľa súčasných noriem sa používa tzv. TNS sústava, kde sa rozvod vykonáva pomocou troch vodičov, a podľa týchto noriem je stanovená aj ich farba. Nájdete tu 3 farebne odlíšené drôty - fázový v hnedej, prípadne čiernej farbe, nulový v modrej farbe a ochranný zemniaci vodič, ktorý je žlto-zelený.
V prípade starších stavieb často vedú zo steny iba dva drôty a mnohokrát nemusia byť ani farebné rozlíšené. Vodítkom môžu byť tmavé farby ako čierna, hnedá alebo sivá, ktoré predstavujú fázu, teda fázový vodič, ktorým prechádza elektrický prúd, a žlto-zelená alebo modrá predstavuje kombinovaný, teda nulový + ochranný vodič v jednom. Odporúčame radšej nahodiť istič a opatrne preveriť skúšačkou, do ktorého vodiča ide prúd. Ten, ktorý bude svietiť, je fázový vodič. Ten druhý bude kombinovaný. Nezabudnite potom istič opäť vypnúť.
Spájanie káblov pri nových rozvodoch
Prívodné vodiče sa spájajú so svietidlom obyčajne izolačnou svorkou. Vodiče musia byť vždy kryté touto izolačnou svorkou, aby nebolo možné sa dotknúť nekrytých vodivých častí. Pokiaľ máte elektrinu bezpečne vypnutú, môžete sa pustiť do spájania. Akonáhle máte jasno v tom, ktorý vodič je ktorý, stačí len zapojiť káble podľa farieb do svietidla. V tele svietidla nájdete káble v rovnakých farbách, ktoré prepojte s káblami, ktoré vedú zo steny. A je to!
Ako zapojiť nové svetlo na staré elektrické rozvody
Pri starých elektrických rozvodoch je veľmi pravdepodobné, že budete mať iba dva vodiče. Vaše nové svietidlo má ale vodiče tri. Čo s tým? Skúšačkou napätia zistite, ktorý drôt v strope je vodič fázový a ktorý vodič je kombinovaný, teda ochranný + nulový.
Svietidlo začnite pripájať pri vypnutom elektrickom prúde. Vypnite teda istič pre toto svietidlo. Kúpte si lámaciu svorkovnicu tzv. čokoládku, odlomte z nej 3 polia (3 svorky) a do tých napojte vývody zo svietidla. Potom spojte na svorke č. 1 hnedú zo svietidla s fázovým vodičom zo stropu, na svorke č. 2 spojte žlto-zelenú zo svietidla s kombinovaným vodičom zo stropu, na svorke č.3 spojte modrú zo svietidla s kúskom vodiča (klemou), ktorý následne pripojíte na svorku č. 2, kde už je zároveň napojený kombinovaný vodič zo stropu. Ak sa vám zdá tento postup zložitý, zavolajte radšej elektrikára.
Nie je čokoládka ako čokoládka
Ak vás teraz napadlo, že je čas na sladkú odmenu, tak ten ešte neprišiel, ak je vašou úlohou zapojiť nový luster. „Čokoládka“ je totiž hovorový výraz pre lustrovú svorkovnicu.
Ako teda zapojiť svetlo s vodičmi vo svorkovnici? Vodiče sa spájajú vnútri svorkovnice pomocou mosadznej trubičky s dvoma skrutkami. Každá skrutka priťahuje svoj koniec vodiča. To celé je vsadené do izolačného plastu. Jednotlivé svorky sú spojené úzkymi mostíkmi s otvorom pre upevňovaciu skrutku. Využívajú sa pre pripojenie svietidiel pre lepšiu tepelnú odolnosť.
Na svorkovnici lustra nemusí byť na prvý pohľad jasné, kam vedie aký vodič, preto bývajú jednotlivé konce označené L a N. L značí fázový koniec a N je nulový koniec.
Na tieto konce stačí správne pripevniť farebné konce káblov vedúce zo stropu. Do otvoru L zapojte fázový (čierny, hnedý), do konca N nulový (modrý) vodič. V prípade vodivého svietidla pripojte žlto-zelený na jeho kostru. V opačnom prípade, alebo ak to nie je možné, zaizolujte ho a nepripájajte ho nikam.
Základné bezpečnostné pravidlá pre správne zapojenie svietidiel
- Lustre (závesné stropné LED svietidlá) sa umiestňujú vždy na hák alebo záves, luster alebo stropné a nástenné svietidlo nesmie visieť priamo na vodičoch.
- Upevnenie svietidla musí byť vždy zaistené tak, aby nedochádzalo k pohybu svietidla a k natiahnutiu alebo prekrúcaniu elektrických vodičov.
- Svietidlá nesmú byť umiestnené v blízkosti horľavých materiálov.
- Svietidlá vo vlhkých priestoroch, kde hrozí kontakt svietidla s vodou, musia byť umiestnené tak, aby nedošlo k ich naplneniu vodou a musia byť vybavené bezpečnostným krytím.
- Prívodné vodiče sa spájajú so svietidlom obyčajne izolačnú svorkou. Vodiče musia byť vždy kryté touto izolačnou svorkou, aby nebolo možné sa dotknúť nekrytých vodivých častí.
Sú svetlo, luster alebo svietidlá zapojené správne?
Podarilo sa vám kábel správne zapojiť? Potom už len stačí pripevniť krytku lustra či upevniť svietidlo pomocou skrutiek či hákov k stropu alebo k stene. Nahoďte istič, skúste rozsvietiť a uvidíte, či sa vám to podarilo.
Inštalácia LED pásikov
Ak potrebujete LED svetlo pod kuchynskú linku, alebo za televíziu v obývacej izbe, môžu sa vám hodiť LED pásiky, ktoré si prispôsobíte presne tak, ako budete potrebovať. Ich inštalácia je celkom jednoduchá.
Pásiky majú viditeľne označené miesta, kde je ich možné podľa potreby rozstrihnúť a skrátiť. Konektory slúžia pre napájanie, predĺženie, vytvorenie ohybu alebo spojenie LED pásikov. LED pásiky sú väčšinou napájané napätím 12 V a je potrebný napájací zdroj, do ktorého pásik zapojíme. Zdroj (trafo) prevedie napätie zo siete z 230V na 12V.