Ako na osvetlenie televízie

Domů > Magazín o LED svetlách a osvetlenie > Rady a tipy > Ako na osvetlenie televízie

Začínate v poslednej dobe pociťovať nepríjemné bolesti krku alebo chrbtice? Trápi vás bolesť hlavy, slzia vám oči, alebo naopak pociťujete ich suchosť? S najväčšou pravdepodobnosťou za to môže nedostatok svetla pri sledovaní televízie alebo pri práci na počítači. Premýšľali ste nad tým, ako vaše oči fungujú a ako môžete zlepšiť prostredie pri sledovaní obrazovky za šera alebo za tmy? Zrak je totiž naším najvyťaženejším zmyslom, preto si ho musíme šetriť.

tv

Obrázok: Svetelná pohoda pri televízii.

Keď si po celom dni v práci, kde je počítač vaším hlavným pracovným nástrojom, sadnete večer doma k zaujímavému filmu alebo počítačovej hre, začnete po nejakom čase pociťovať zdravotné ťažkosti. Najviac problémov s očami spôsobuje nedostatok svetla alebo tma v izbe, kde je umiestnený televízor či monitor počítača. Pri veľkom kontraste medzi šerom alebo tmou v miestnosti a obrazovkou očné svaly neustále pracujú a namáhajú sa. Sami viete, že keď si v izbe rozsvietite hlavný luster, nie je to optimálne. Svetlo sa môže odrážať od monitora alebo televízie, na sklenených alebo lesklých plochách, a tak rušiť váš zážitok zo sledovania.

Ako funguje ľudské oko pri sledovaní obrazovky

Zrak je naším najdôležitejším zmyslom, ktorý nám poskytuje najviac vnemov. Prostredníctvom neho získavame asi 80% informácií, ktoré nám pomáhajú orientovať sa vo svete. Je zameraný predovšetkým na vnímanie kontrastu. Svetlo vstupuje cez rohovku do oblasti vyplnenej komorovou vodou a dopadá zornicou na šošovku.

Tá sa pomocou svalov dúhovky rozťahuje a zužuje, čím sa mení jej zakrivenie a tým aj ohnisková vzdialenosť. Oko zaostruje na viac či menej vzdialené predmety, aby sa ich lúče zbiehali presne na sietnici, kde vytvárajú prevrátený obraz. Konvenčná zraková vzdialenosť je vzdialenosť predmetu od oka, pri ktorého zaostrení sa oko najmenej namáha.

oči

Obrázok: Oči si musíme chrániť.

Keď sa pozeráte na televíznu obrazovku alebo monitor počítača večer a v noci v tmavej miestnosti, vaše zreničky sa rozšíria, aby sa do oka dostalo čo najviac svetla. Okrem toho, že v miestnosti je tma a obrazovka je hlavným zdrojom svetla, sa v priebehu filmu toto svetlo neustále mení z jasného na tmavé a naopak. Vaše zreničky sa neustále rozširujú a zmršťujú a tým sa nadmerne namáhajú. Vaše svetlocitlivé bunky (čapíky a tyčinky) sú neustále v akcii. Čapíky sú preťažené jasnými farbami a detailami a tyčinky v šere nemajú dostatok svetla pre správnu funkciu, pretože sú menej citlivé.

Oči sa snažia stále viac a viac sústrediť a tým zabúdajú žmurkať. Dochádza k ich nedostatočnému zvlhčeniu a vysychaniu. Čoskoro vás začne trápiť nepríjemný pocit pálenia, rezania, zahmlené videnie, začervenanie očí a pocity únavy zraku. Ak zaistíte, aby tyčinky a čapíky pracovali optimálne, bude ich únava a vaše trápenie s očami oveľa menšie.

Ako zlepšiť svetelné prostredie pri sledovaní televízie

Úľavu pre namáhané oči pri práci na počítači či pri odpočinku pri napínavom alebo romantickom filme môžete dosiahnuť úpravou vzdialenosti od očí a osvetlením obývacej izby pri sledovaní obrazovky.

Pocitové osvetlenie je svetlo, ktoré je umiestnené za televíziou alebo monitorom tak, aby osvietilo okolie obrazovky, zvýšilo úroveň okolitého svetla, a zároveň nesvietilo priamo do očí. Toto riešenie zlepšuje kontrast a znižuje namáhanie očí zmenami jasu, ktorý sa neustále mení pri striedaní scén vo filme alebo pri surfovaní internetom.

Možno vám teraz pripadá, že to musí byť rovnaké, ako keď si rozsvietite hlavné svetlo, ale keď to vyskúšate, zmeníte názor. Pridanie svetla za obrazovku zlepšuje kvalitu obrazu, ktorý má vyšší kontrast, a zároveň vás neoslňuje, nevytvára nežiaduce odlesky od skla obrazovky či nábytku, nesvieti vám do očí a pod.

Ako vytvoriť pohodu pri televízii

Pre nerušené prežívanie filmov alebo hier na obrazovke musíte dbať na optimálnu vzdialenosť od televízora. Ak chcete zvýšiť celkovú pohodu či už na televíznej obrazovke, alebo na monitore počítača vo večerných hodinách, a ochrániť váš zrak pred prílišnou námahou, kúpte si vhodné osvetlenie. Takéto svetlo nezvýši kontrast vašej televízie, ale zmierni kontrast medzi obrazovkou a okolím. Pridaním stáleho nemenného svetla za televízor sa zlepší vaše vnímanie farieb na obrazovke.

Všeobecne je najvhodnejšie tlmené a rozptýlené osvetlenie miestnosti, napr. v podobe lampy, ktorej svetlo sa neodráža od obrazovky, ale od stropu alebo steny a vytvára tak optimálne podmienky pre sledovanie televízie.

Tipy pre osvetlenie obrazovky

LED pásiky za televízorom

Obľúbené je ambientné osvetlenie steny za televízorom, napríklad pomocou LED pásiku, ktorý je pripojený k akémukoľvek zariadeniu na USB s napätím 5V/1A. Môže sa umiestniť do hliníkovej lišty, ktorá nemá iba dizajnovú funkciu, ale zaisťuje chladenie a navyše tieni priame svetlo, ktoré by mohlo byť nepríjemné. Pásiky sa dodávajú v rôznej farebnosti, v ponuke sú tiež samolepiace RGB pásiky s nastaviteľnou farbou svetla. Farbu si môžete zvoliť podľa nálady alebo vysielaného programu. Farebné RGB LED pásiky za televízor možno tiež bez problémov stmievať.

Inštalácia LED pásikov

LED pásik si pri troche šikovnosti podľa návodu nainštalujete na zadnú stranu vášho televízora sami (zadná strana pásika je samolepiaca), a potom zapojíte do USB konektora televízora.

Vďaka farebným RGB diódam vytvoríte na pozadí úchvatné ambientné osvetlenie, ktorého farbu, intenzitu a efekty možno voliteľne nastavovať pomocou pribaleného diaľkového ovládania.

Postup je celkom jednoduchý:

  1. LED pásik priamo určený na osvetlenie televízora nemusíte strihať, v balení sú už pripravené dva kusy s dĺžkou 60 cm.
  2. Zadnú stranu televízora je potrebné najprv opatrne odmastiť a zbaviť nečistôt.
  3. Potom už len stačí olúpať zadnú 3M fóliu a pásik nalepiť na určené miesto.
  4. Nakoniec sa osvetlenie zapojí do USB konektora televízora.

pasik

Obrázok: LED pásik za televízor. Zdroj: ledsolution.cz

LED bodovky za televízor

Priestor za televízorom možno osvetliť aj LED bodovkami, ktoré správne nasmerujete tak, aby vás neoslňovali. Využijete ich rovnako ako v iných zónach  obývacej izby.

Niektoré moderné modely televízorov a monitorov môžu samy meniť intenzitu vyžarovaného svetla. Sú aj televízory, ktoré osvetľujú stenu za sebou a dokážu meniť farebnosť podľa deja na obrazovke. Svetlom bývajú vybavené aj niektoré modely držiakov určené na montáž plochých televízorov na stenu.